Hobby Usługi

Szczecin kurs żeglarza jachtowego

Szczecin kurs żeglarza jachtowego

Czego potrzebujesz, aby zrobić krok w kierunku swojego marzenia i odbyć pierwszą samodzielną wyprawę jachtem żaglowym po morzu? Szczecin kurs żeglarza jachtowego! Żeglarstwo to modne hobby dla miłośników wodnych rozrywek i podróży. Ktoś jest zaangażowany w specjalne kluby, ktoś nabywa własny jacht i staje się indywidualnym podróżnikiem. W każdym razie będziesz musiał przejść odpowiednie szkolenie, aby uzyskać patent żeglarza jachtowego. Lekcje online pomogą Ci zrozumieć podstawy żeglarstwa, zdobyć bazę teoretyczną i przydatne praktyczne zalecenia. Wiedzę praktyczną zdobędziesz na jachcie i będziesz się doskonalił pod okiem naszego doświadczonego instruktora.

Kurs żeglarza jachtowego Szczecin – tego właśnie potrzebujesz

Ośrodek szkoleniowy organizując kurs żeglarstwa jachtowego w Szczecinie pomoże Ci zaznajomić się z tym światem, stając się przewodnikiem w tym trudnym zadaniu. Powiedzmy od razu, że możesz po raz pierwszy żeglować w każdym wieku. Wśród nas są ludzie, którzy od dawna zajmują się tym niesamowitym sportem, a także ci, którzy jeszcze kilka lat temu postanowili związać swoje życie z żeglarstwem. Zapraszamy do nauki żeglarstwa jachtowego i zostania żeglarzem z dużej litery.

Kurs żeglarza jachtowego w Szczecinie – jak zbudowany jest jacht żaglowy?

Każdy jacht składa się z kadłuba (część zanurzona) i uzbrojenia żeglarskiego (część nawodna). Z kadłubem wszystko jest proste: dziób (przód), burta (środek) i rufa (tył). Zabawa zaczyna się na pokładzie, gdzie można obserwować żagle, takielunek i omasztowanie, a także bomy, maszty itp. Przydatna jest znajomość terminologii morskiej. Innym dobrym powodem do poruszania się w kategoriach morskich jest to, że proces uczenia się (z wykorzystaniem lekcji wideo, podręczników i kursów mistrzowskich na żywo) odbywa się przy aktywnym udziale specjalnego słownictwa. Jeden żagiel może mieć trzy nazwy, każda lina ma swoją nazwę. Wygodniej jest zapamiętać terminy, drukując obraz jachtu z napisami i wskazówkami.

Co musisz wiedzieć i umieć?

Standardowy kurs żeglarza jachtowego w Szczecinie dla początkujących powinien zawierać następujące elementy:

  • Prowadzenie jachtu i przygotowanie do wypłynięcia.
  • Start silnika.
  • Ustawianie żagli.
  • Manewrowanie i skręcanie.
  • Zrzucanie i podnoszenie kotwicy.
  • Cumowanie ze zwolnieniem kotwicy i wyciągnięciem na brzegu.

W trakcie zajęć badamy etapy rozwoju systemów pogodowych i nowoczesnych narzędzi prognostycznych. Analizujemy zagadnienia przygotowania rejsów: bezpieczeństwo, organizacja zmian, konserwacja jednostek okrętowych, życie na jachcie. Podczas kursu żeglarza jachtowego w Szczecinie dowiesz się, że przed uruchomieniem należy sprawdzić gotowość jachtu: sprawność mechaniki i elektryki, czy wycieka olej itp. Czasami zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i lepiej zachować ostrożność, eliminując oczywiste ryzyko. Instruktor nauczy Cię, jak postępować w niestandardowych sytuacjach podczas tankowania i kierowania jachtem.

Każda instrukcja żeglarska zaczyna się od wstępnego rozdziału dotyczącego określenia siły, prędkości i kierunku wiatru, a także zasad ustawiania żagli. Doświadczeni żeglarze nie potrzebują gadżetów, mają wyczucie wiatru. Po wstępnym przygotowaniu zaczyna się najtrudniejsza rzecz – obliczenie kursu. Tu równie ważną rolę odgrywa wiedza teoretyczna i doświadczenie praktyczne.

Cumowanie, kotwiczenie, skręcacie tematem kursu żeglarza jachtowego w Szczecinie

Do transportu kołowego – parkowanie, do transportu wodnego – cumowanie. Ze względu na ruchliwość wody nie wystarczy, aby jacht po prostu się zatrzymał. Będziesz potrzebować dodatkowych umiejętności obsługi lin cumowniczych tzn. specjalnych lin syntetycznych lub stalowych do mocowania do pomostu. Możliwych jest kilka sposobów na skuteczne cumowanie: dziobem, rufą.

Szczecin kurs żeglarza jachtowegoStałe prądy pływowe nieustannie poruszają jachtem. Dlatego całkowite zatrzymanie jest możliwe tylko przy użyciu kotwy. Początkujący muszą opanować dwa rodzaje zwrotów: hals i zwrot. W pierwszym przypadku napór wiatru na żagle stopniowo słabnie, a następnie stopniowo wzrasta, nie powodując trudności w manewrowaniu. W drugiej turze mogą pojawić się niuanse. Linia wiatru powoduje stały nacisk na grotę, której przenoszenie będzie musiało być kontrolowane. W przeciwnym razie możliwe są sytuacje awaryjne, niekontrolowane zachowanie jachtu, awarie.

Bezpieczeństwo na jachcie

Przed wyjściem w morze musisz mieć niezbędne informacje, aby bezpiecznie wrócić. Zasady bezpieczeństwa obejmują staranne przygotowanie techniczne jachtu oraz standardy postępowania. Pierwsza część polega na sprawdzeniu silnika, opuszczeniu włazów, odcięciu dopływu gazu. Druga kwestia dotyczy przede wszystkim zdrowia osobistego. Każdy członek załogi musi zdawać sobie sprawę z własnych chorób przewlekłych i być uzbrojony w odpowiednie leki na wypadek zaostrzenia choroby.

Kurs żeglarza jachtowego Szczecin – sprzęt

Odzież noszona na jachcie musi przede wszystkim być zgodna z zasadami bezpieczeństwa i być praktyczna. Podstawową zasadą jest nakładanie warstw, pierwsza warstwa to bielizna termiczna, druga to ocieplenie (polar), trzecia to odzież wodoodporna. Przydadzą się specjalne wodoodporne skarpety, okulary przeciwsłoneczne i rękawiczki. Oczywiście podczas kursu żeglarza jachtowego w Szczecinie zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów, którzy przekazują Ci swoją wiedzę. Następnie po zdaniu egzaminów zdobędziesz patent żeglarza jachtowego i możesz samodzielnie prowadzić jednostkę po wodach śródlądowych. 

 

You may also like...