Zdrowie

Witaminy B Kompleks

Witaminy B Kompleks

Witamina B kompleks ma ogromne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. To właśnie ona pozytywnie wpływa na nastrój i sprawność intelektualną. Dodatkowo uczestniczy w różnorodnych procesach metabolicznych, które to umożliwiają łatwiejsze przyswajanie węglowodanów. Na co działa witamina B kompleks? Jakie witaminy z grupy B cieszą się największą popularnością? O jakich przeciwwskazaniach należy pamiętać? Jak stosować witaminę B kompleks? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Na co działa witamina B kompleks?

Witamina B kompleks cieszy się ogromną popularnością. Nie ma w tym jednak niczego zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą takie rozwiązanie. Otóż mają one niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Oprócz tego wpływają na nasz nastrój, jednocześnie wspomagają sprawność intelektualną. W wyniku wielu badań specjaliści doszli również do wniosku, że witamina B kompleks bierze udział w różnorodnych procesach metabolicznych. Dodatkowo ułatwia przyswajanie węglowodanów, które są codziennym źródłem naszej energii.

Jakie witaminy z grupy B cieszą się największą popularnością?

Witaminy B KompleksWitamina B kompleks zawiera różnorodne odmiany witaminy B. Pierwszą z nich jest B1, czyli Tiamina. To właśnie ona ma pozytywny wpływ na pracę naszego układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Co ciekawe, wpływa również na rozwój naszych kości. Witamina B2 (Ryboflawina) poprawia stan skóry, włosów i paznokci i wspomaga optymalne funkcjonowanie układu odpornościowego. Jeśli chodzi o Niacynę (B3), to jej działanie opiera się na obniżaniu poziomu cholesterolu, jednocześnie ma istotny wpływ na syntezę hormonów płciowych. Cholina (witamina B4) odpowiedzialna jest za kontrolowanie układu oddechowego i utrzymywanie prawidłowej struktury komórek. Witamina B5 (kwas pantotenowy) to witamina biorąca udział w przemianach energetycznych i syntezie cholesterolu. Biotyna, powszechnie znana jako witamina B7, okazuje się niezbędna do przemiany materii- ma to szczególne znaczenie w przemianie glukozy. Wszelkie niedobory jesteśmy w stanie zaobserwować u osób, które mają problemy z zaburzeniami procesu trawienia czy też wchłaniania. Kwas foliowy (B9) skutecznie chroni przed anemią. Okazuje się, że jej niedobór może spowodować w skrajnych przypadkach miażdżycę lub niedokrwistość. Przyjmowanie kwasu foliowego jest w sposób szczególny istotne u kobiet w ciąży. Ostatnią odmianą witaminy B jest Kobalamina (B12). W praktyce ma ona wiele właściwości, bowiem nie tylko przyczynia się do prawidłowego działania naszego układu krwionośnego, ale również pokarmowego. Ewentualnie niedobory B12 w sposób szczególny zauważalne są u dzieci, a także u osób dorosłych, które przekroczyły 50. rok życia.

Najlepszy sklep z suplementami:

O jakich przeciwwskazaniach należy pamiętać?

O ile witamina B kompleks to fantastyczne rozwiązanie, to jednak nie każdy może zdecydować się na zażywanie takich suplementów diety. Jednym z najpoważniejszych przeciwwskazań, którego nie można bagatelizować, jest nadwrażliwość na dowolny składnik. Wzmożona suplementacja jest natomiast odradzana w przypadku niewydolności nerek. Pamiętajmy o tym, że w przypadku spożycia nadmiernej ilości witaminy musimy mieć na uwadze potencjalnie niekorzystny wpływ na nasz organizm. Przykładem jest chociażby przedawkowanie witaminy B3- w niektórych przypadkach doprowadza to do znacznego pogorszenia wzroku. Nadmiar witaminy B9 powoduje bezsenność i rozdrażnienie, co z pewnością jest bardzo uciążliwe. Należy pamiętać o ostrożnym podchodzeniu do witaminy B12, bowiem jej zbyt duża ilość wywołuje stany uczuleniowe.

Jak stosować witaminę B kompleks?

Witaminy, które należą do grupy B mogą uzupełniać naszą codzienną dietę. Pamiętajmy jednak o tym, że nie możemy jej traktować jako zamiennika planu żywieniowego- każdorazowo powinien być on dokładnie zbilansowany. Witamina B kompleks może być dostarczana w różnorodnej formie. Na dzień dzisiejszy największą popularnością cieszą się tabletki lub kapsułki- każdego dnia zażywa się z reguły jedną sztukę. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zażywać witaminę B w formie aerozolu, którą to aplikuje się bezpośrednio do naszych ust. Alternatywnym, jednak równie często spotykanym rozwiązaniem jest kompleks w pitnej postaci. W zdecydowanej większości przypadków mamy wówczas do czynienia z proszkiem, który charakteryzuje się łatwością rozpuszczania w wodzie. Na rynku bardzo często dostrzec można takie możliwości, jak chociażby zastrzyki witaminowe. Jest to rozwiązanie w sposób szczególny zalecane dla tych, którzy nie mają panicznego strachu przed igłami. Nie zaleca się przekraczania dziennej, zalecanej porcji. Każdorazowo powinniśmy stosować się do wszystkich wskazań producenta, a w razie potrzeby warto zgłosić do lekarza. Zanim zaczniemy suplementację, w pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie informacji, które umieszczone są na opakowaniu.

You may also like...