Usługi

Co należy zrobić po śmierci naszego psa lub kotka?

Co należy zrobić po śmierci naszego psa lub kotka?

Co należy zrobić po śmierci naszego psa lub kotka? Każdy z opiekunów psa czy też kota prędzej bądź później staje przed dosyć przykrą koniecznością pożegnania swojego przyjaciela. Gdy nasz czworonożny przyjaciel umiera, to odczuwamy ogromną stratę. Nie wiemy co ze sobą zrobić, a niestety musimy jeszcze zająć się formalnościami dotyczącymi ciała naszego kochanego zwierzaka. Co mówi prawo? Co należy zrobić po śmierci naszego psa lub kotka? Sprawdźmy to.

Co mówi prawo?

kremacja kota
kremacja kota

Posiadanie zwierzaków w swoim domu jest fantastyczną sprawą. Sprawiają nam wiele radości każdego dnia. Co więcej, kochają nas miłością bezwarunkową. Lata spędzone ze swoimi milusińskimi są wspaniałe. Podczas wspólnego życia nawet nie chcemy myśleć, co będzie, gdy nasz zwierzak od nas odejdzie. Co w takiej sytuacji? Niestety, znaczna większość pupili żyje jedynie kilka lub też kilkanaście lat. Okres ten mija bardzo prędko. Po śmierci naszego zwierzaka pozostaje niesamowita pustka oraz dylemat.

Co mamy zrobić z ciałem naszego zwierzaka? Możemy być zdziwieni, ale właściciele zwierzątka nie mają w tejże kwestii zbyt dużej dowolności. Od razu musimy zaznaczyć, że niedozwolone jest grzebanie ciała naszego zwierzaka na własną rękę. Nawet nie możemy tego zrobić we własnym przydomowym ogródku.

Co zatem nakazuje prawo? Prawo jest tutaj zgodne i mówi o tym, aby szczątki zwierzęcia (bez względu na jego wielkość) poddać utylizacji bądź też pogrzebać na specjalnym cmentarzu dla czworonożnych pupili. Osoby, które decydują się wbrew prawu zakopać ciało swojego ukochanego zwierzaka, mogą dostać mandat w wysokości między 20 a 500 złotych. Uzasadnieniem mandatu jest zanieczyszczenie padliną gruntu. W niektórych przypadkach może się nawet zakończyć sporządzeniem wniosku o ukaranie do odpowiedniego sądu. Należy mieć tego świadomość.

Uśpienie zwierzaka w lecznicy

Jeśli nasz pies lub kot został uśpiony w lecznicy weterynaryjnej, to najpewniej lekarz przedstawi nam pewną propozycję. O czym mowa? Zaproponuje nam pozostawienie ciała naszego zwierzaka i jego przewiezienie do utylizacji. Każda przychodnia dla zwierząt, która działa na terenie naszego kraju musi mieć podpisaną umowę z danym zakładem.

Gdy nasz zwierzak odejdzie w domu, to mamy dwie możliwości. Po pierwsze możemy zawieźć jego ciało do jednej z najbliższych lecznic weterynaryjnych, a po drugie można zamówić odbiór ciała u jednej z utylizacyjnych firm. Jaki jest koszt utylizacji ciałka naszego pupila? Jest on najpewniej zależny od konkretnego miasta, ale średni koszt to około dziesięciu złotych za kilogram masy ciała naszego zwierzęcia. W takiej smutnej sytuacji cena naprawdę nie odgrywa większej roli.

Pochowanie pupila na cmentarzu dla zwierząt

Wiele osób podejmuje decyzję o pochowaniu swojego psa, czy też kotka na specjalnym cmentarzu dla zwierząt. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą oddawać swojego zwierzaka do spalarni odpadów, gdzie może nawet zostać zutylizowany razem ze śmieciami. Chcemy dla swojego ukochanego/ukochanej godnego pochówku. W końcu łączyła nas nieskończona przyjaźń oraz miłość.

W naszym kraju niestety prawo nie zawsze stoi po stronie ludzi, którzy chcieliby swojego pupilka samodzielnie pochować. Jeśli nie chcemy zutylizować ciałka naszego kochanego czworonoga, a pochować i pożegnać przyjaciela zgodnie z obowiązującym prawem, należy skorzystać właśnie ze wspomnianych powyżej cmentarzy dla zwierząt.

Co należy zrobić po śmierci naszego psa lub kotka?Były zapewnienia ze strony władzy, że cmentarze dla zwierząt pojawią się w większej liczbie. Tak się jednak nie stało. Cmentarzy dla zwierząt jest naprawdę mało w naszym kraju, a osób, które chcą pochować w ten sposób swojego zwierzaka, jest coraz więcej. Chociaż cmentarze współczesne dla zwierząt miały mieścić jedynie groby symboliczne, na których widniała sama tabliczka z danymi pupila, to w dosyć szybkim tempie przerodziły się w wersje miniaturowe prawdziwych ludzkich cmentarzy. Obok grobów symbolicznych, stoją także piękne nagrobki.

Często są umieszczane na nich zdjęcia zwierzątek. Na grobach znajdziemy znicze, kwiaty, miski czworonogów, a nawet ulubione zabawki. Czy jest to przerost formy nad treścią? Są osoby tak myślące, ale pamiętajmy, że dla wielu osób jest to pewnego rodzaju terapia na poradzenie sobie z tą sytuacją i stratą bliskiej istotki.

Musimy powiedzieć sobie jasno, że czasy się zmieniły. Wraz z upływem czasu zwierzaki zaczęły być traktowane jak zwierzęta towarzyszące. Kiedyś były jedynie postrzegane w sposób użytkowy. Pilnowały domu, łapały gryzonie, czy też pomagały w pracy. Kiedyś osoby dorosłe, które mówiły o swoich czworonogach, jako o członkach rodziny, były uważane za ekscentryków.

Proporcje w obecnych czasach się odwróciły. Każdy teraz z dumą mówi, że czworonogi są traktowane tak samo, jak inni członkowie rodziny. Jest to odpowiednie podejście, które sprawia, że rzadko kiedy dochodzi do przemocy na zwierzakach. Co więc, na rynku działa coraz więcej aktywistów, którzy walczą o godne życie zwierzaków, które nie miały w swoim życiu tyle szczęścia. Dbajmy o swoich czworonożnych przyjaciół i nie róbmy im krzywdy.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański

You may also like...