Pielęgnacja ust po kwasie hialuronowym: od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Obecnie stosowane są one nie tylko przez kobiety, ale coraz częściej także przez mężczyzn. Uwydatnione, pełne i wymodelowane usta to marzenie wielu osób. Obecna medycyna estetyczna pozwala na szybką zmianę swojego wyglądu.
Poprzez zastosowanie kwasu hialuronowego możesz uzyskać zupełnie nowe, bardziej ponętne wargi lub tylko skorygować drobne niedoskonałości – których w sobie nie lubisz. Zabieg przebiega bardzo szybko, ale ważne jest, aby dbać o usta również po jego zakończeniu. Jak prawidłowo pielęgnować usta? Czego się wystrzegać? Jakich kosmetyków używać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz czytając poniższy artykuł.
Zalecenia
Jeżeli jesteś osobą, która pierwszy raz decyduje się na zabieg estetyczny przy użyciu kwasu hialuronowego to koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi zaleceniami. Przez kilka dni po zabiegu możesz zauważyć na swoich ustach drobne nierówności i wyczuwalne grudki. Jest to tylko stan przejściowy, który powinien ustąpić po kilku dniach. Bezpośrednio po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego nie należy dotykać miejsca, gdzie wprowadzony został kwas – miejsce to musi pozostać utrzymywane w jak największej czystości. Przez trzy dni po zabiegu należy unikać miejsc, w których występują duże wahania temperatur, np. sauny, basenu czy też solarium. Nie należy również spożywać alkoholu i palić papierosów. Wskazane jest natomiast unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego – nawet do siedmiu dni po zabiegu.
W przypadku kobiet rekomendowane jest, aby nie wykonywać zabiegu powiększania ust w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego – czyli w czasie krwawienia. Krzepnięcie krwi w tych dniach jest bowiem zaburzone – co może doprowadzić do dużo większych zasinień w okolicach ust. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego należy się także powstrzymać od niektórych zabiegów kosmetycznych – np. z dziedziny laseroterapii. Z zabiegu takiego można skorzystać najwcześniej miesiąc po wstrzyknięciu kwasu.
Przeciwwskazania
Nie każda osoba może podjąć się zabiegu polegającego na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Tak jak większość zabiegów medycyny estetycznej, tak i ten posiada przeciwwskazania, którymi należy się kierować. Są to przede wszystkim:
- niektóre choroby autoimmunologiczne,
- aktywne choroby nowotworowe,
- ciąża i okres laktacji,
- przeprowadzane obecnie, lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni, leczenie stomatologiczne,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- aktywne infekcje,
- nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe,
- skłonność do blizn przerostowych,
- przyjmowanie niektórych leków – np. izotretynoiny i antybiotyków.
Jak widać niektóre z przeciwwskazań, takie jak np. ciąża czy też leczenie stomatologiczne, są chwilowe. Po ich zakończeniu można przystąpić do zabiegu polegającego na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego. Inne natomiast są to przeciwwskazania długotrwałe – co oznacza, że osoba zmagająca się z takimi problemami nie powinna korzystać z tego typu zabiegów.
Pielęgnacja
Po zakończonym zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji ust. W pierwszych dniach może pojawić się delikatny obrzęk i ból odczuwalny w miejscu wkłucia. Czym w takim wypadku należy smarować usta, aby poczuć ulgę? Jakie środki są dozwolone w takim przypadku? Przez kilka dni po wykonanej iniekcji można stosować leki przeciwzapalne – pomogą one w zmniejszeniu ewentualnego obrzęku. Można także zacząć smarować usta maścią z arniką. Po wykonanym zabiegu zalecane jest także picie dużej ilości wody – minimum 2 litrów dziennie. Poniżej przedstawiono także kilka przydatnych porad, które pomogą w pielęgnacji ust po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.
- Masowanie. Czynność taka przeprowadzana jest zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu. Dokonuje jej osoba, która modeluje wargi. Ważne jest także, aby masować usta samemu – pozwala to poprawić ich ukrwienie. Jeżeli natomiast czujesz zbyt duży dyskomfort, możesz zastosować w tym celu kostki lodu.
- Rezygnacja z pomadek. Podczas rekonwalescencji ust należy wyeliminować nakładanie szminek i ciężkich pomadek. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie można stosować kosmetyków, które wysuszają usta.
- Domowe maseczki. Po kwasie hialuronowym dużą ulgę może przynieść Ci stosowanie domowych maseczek. Najszybszą i najprostszą maseczką, jaką możesz wykonać samodzielnie, jest nałożenie na wargi zwykłego miodu pszczelego. Taki okład należy potrzymać na ustać kilka minut, aż zacznie działać.
- Pomadka ochronna. Kiedy Twoje usta się już zagoją musisz nadal pamiętać o ich pielęgnacji. Nie zapominaj wówczas o stosowaniu pomadki ochronnej, która zadba o odpowiedni stopień nawilżenia ust. W tym celu możesz używać także maści z witaminą A lub zwykłej wazeliny.
- Peeling. Po zagojeniu ust pamiętaj także o usuwaniu martwego naskórka. Stosuj zwykłe, proste peelingi, które pomogą Twoim wargom wrócić do dobrej kondycji. Podobnie jak w przypadku maseczek peeling możesz wykonać samodzielnie w domu – np. z cukru i oliwy. Jeżeli nie jesteś fanką domowych rozwiązań możesz również używać gotowych produktów kosmetycznych.