Wnętrza

Tapety do przedpokoju

Tapety do przedpokoju

Tapety do przedpokoju – przedpokój wita przychodzących do domu, dlatego dużą uwagę powinieneś zwrócić na jego prawidłową dekorację. Z reguły tapety dobierane są z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia i cech działania. Do małego lub wąskiego pomieszczenia w przypadku ścian zwykle stosuje się jasne odcienie, które pomagają wizualnie powiększyć przestrzeń. Przeciwnie, ciemne kolory sprawiają, że i tak już niezbyt duże pomieszczenie jest jeszcze mniejsze i wymaga dodatkowego oświetlenia.

W przedpokoju wybierane są zazwyczaj opcje monochromatyczne imitujące tynk, beton, kamień, skórę i pasiaste tapety, dyskretna abstrakcja, geometria i ornamenty roślinne będą dobrze wyglądać jako rysunki. Nie zapominaj, że wybrana tapeta do przedpokoju powinna harmonizować z sąsiednimi pokojami i nie odcinać się od ogólnego wystroju innych pomieszczeń, ale raczej staraj się je łączyć, jeśli pokoje w mieszkaniu są urządzone w różnych stylach.

Wzory tapet do przedpokoju

Jeśli spojrzysz na katalog ze zdjęciami różnych przedpokojów w mieszkaniu, zobaczysz, że do dekoracji używane są tapety z różnorodnymi zdobieniami. Wybór wzoru zależy od reszty wykończenia, stylu wnętrza oraz zadań, jakie stoją przed właścicielami. Za pomocą różnych wzorów możesz zmienić proporcje pomieszczenia. Tapety do przedpokoju w klasyczne paski cieszą się popularnością od wielu lat. Taki design doskonale harmonizuje z jasnym przedpokojem, ale istotne jest, aby uwzględnić kierunek pasa.

Poziome paski powiększają pomieszczenie, ale wizualnie obniżają sufity. Przeciwnie, pionowe pasy rozciągają ściany do góry i jeszcze bardziej zawężają przestrzeń, nie można ich wykorzystać do wykończenia ścian końcowych długich korytarzy. Pasiasta tapeta wygląda harmonijnie w połączeniu z panelami lub ich imitacją. Ten wzór wygląda lepiej w lekkiej wersji. W razie potrzeby surowość paska można złagodzić, wybierając ornament, który go przypomina, na przykład faliste linie pionowe lub poziome. 

Abstrakcyjne tapety na przedpokój

Abstrakcyjne wzory nadają się w razie potrzeby do ukrycia drobnych niedoskonałości ścian. Ponadto na takiej powierzchni nie są tak widoczne rysy, plamy itp. Abstrakcja nie pozwala skupić się oku na określonym obszarze, w efekcie drobne defekty po prostu znikają z pola widzenia.

Jednolity kolor wykończenia

Najprostsza opcja wymaga jednak idealnie gładkiej powierzchni. Gładkie ściany dobrze podkreślają wystrój i meble oraz wprowadzają odpowiednią atmosferę. Dla odmiany możesz wybrać nie jeden kolor, a dwa, wklejając jedną ze ścian tapetą o kontrastowym lub uzupełniającym odcieniu. Takie tapety dobrze nadają się do małego przedpokoju w mieszkaniu.

Mural ścienny

To wykończenie wygląda pięknie i stylowo. Możesz wybrać dowolny obraz, nowoczesne fototapety w przedpokoju są szczególnie wyraźne i realistyczne, możesz zamówić tapety nawet z ulubionymi zdjęciami.

Zobacz również:

W przypadku dużych pomieszczeń odpowiednie są dowolne obrazy, ale do wykończenia małego korytarza będziesz musiał przestrzegać kilku zasad:

   • Duży obraz lub efekt 3D wizualnie zmniejszy pomieszczenie.
   • Jeśli wybierzesz jasne tapety, należy je zrównoważyć delikatniejszymi pastelowymi odcieniami, aby obfitość kwiatów nie drażniła i nie wywierała nacisku na psychikę ludzi.
   • Ciemne odcienie wizualnie sprawiają, że korytarz jest jeszcze węższy.
   • Lustro na ścianie naprzeciwko fototapety powiększy przestrzeń.
   • Nie należy stosować fototapet ze zbyt małymi detalami, np. kwiatami – takie ozdoby wymagają dobrego oświetlenia.
   • Duże obrazy fototapety można łączyć z innymi rodzajami tapet. Nasycone obrazy dobrze komponują się z płynną tapetą, na zewnątrz wyglądają jak tynk.

Jak łączyć tapety do przedpokoju?

Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości oklejenia wszystkich ścian przedpokoju wodoodporną tapetą, która jest łatwa do czyszczenia i mycia, możesz połączyć je z innymi. Technika ta jest często stosowana w aranżacji wnętrz, pozwalając na jej urozmaicenie. Najczęściej połączenie odbywa się zgodnie z zasadą – jasna góra, ciemny dół. Trwalsze i nieplamiące powłoki schodzą, ponieważ to właśnie te odcinki ścian są najbardziej podatne na zabrudzenia, kurz lub obciążenia mechaniczne. 

Połączenie tapety bambusowej

Tapety do przedpokoju
Tapety do przedpokoju

Ten rodzaj okładzin ściennych jest bardzo popularny wśród współczesnych projektantów. Tapety bambusowe pomimo tego, że trudno je przykleić na ścianach, dobrze chłoną wilgoć, nie boją się szkodliwego działania wody. Bambus można łatwo łączyć z innymi materiałami, co stwarza ogromne możliwości stworzenia stylowego wystroju przedpokoju. Podłogi bambusowe można łączyć w kolorze lub fakturze, wybierając podobne lub kontrastujące materiały. Ważne! Powłoka bambusowa może być stosowana do strefowania przedpokoju, gdy cała ściana lub jej część jest wykorzystywana do określonych celów. Tapety w jaśniejszych kolorach najlepiej przyklejać z dala od drzwi i miejsca na zmianę obuwia. Zastosowanie powłok o różnej charakterystyce użytkowej w odpowiednich miejscach pozwala na stworzenie praktycznego i pięknego wnętrza.

Wstawki tapet do przedpokoju

Dobra opcja na urozmaicenie zwykłych ścian. Takie wykończenie pozwala na nałożenie resztek pięknej tapety, co nie wystarcza na całą ścianę. Często ten wystrój jest typowy dla stylów klasycznych. Wstawki mogą różnić się od głównego tła kolorem lub ornamentem, dodatkowo wyróżniają się listwami lub sztukaterią podążającą za ich konturem. Takie detale z tapety można wybrać nie tylko do dekoracji ścian, wstawki dobrze prezentują się na suficie, gdy harmonijnie łączą się z innymi elementami dekoracyjnymi. Wstawki z trójwymiarowymi obrazami, takie jak zachmurzone niebo, wizualnie podniosą sufit. Tapeta do przedpokoju to jedna z najpopularniejszych opcji dekoracji ścian, więc od ich wyboru zależy ogólne wrażenie całego wnętrza. Powłoka może pełnić funkcję tła dla wystroju i mebli lub pełnić samodzielną rolę, przyciągając do siebie uwagę. 

You may also like...