Budownictwo Technologie

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła?

Jakie grzejniki wybrać do pompy ciepła? Pompa ciepła jest nowoczesnym rozwiązaniem, które posiada wszystkie najważniejsze cechy dla źródła ogrzewania. Pozwala na tanią produkcję ciepła. Nie możemy jednak zapominać, że jest to urządzenie bezobsługowe. Produkuje również energię w ekologiczny sposób, co ma również znaczenie lokalnie. Nie musimy tego więc odnosić nawet do całego środowiska, ale tylko do kontekstu kilku miejscowości (a to przekonuje wiele osób). Nie możemy zapominać o wykorzystaniu niewielkiej przestrzeni.

W przypadku kotła na węgiel lub drewno konieczne jest posiadanie kotłowni, ponieważ sam piec jest duży. Do tego dochodzi potrzeba składowania paliwa. Nie możemy też zapominać o brudzącym spalaniu.

Te wszystkie kwestie nie dotyczą jednak pompy ciepła. Również z tego powodu jest to tak znaczące rozwiązanie. Dodatkowo powietrzna pompa ciepła prowadzi do uzyskania stosunkowo niewielkich kosztów inwestycyjnych. W tym wariancie są one przynajmniej niższe niż w alternatywnych sposobach. Ważnym czynnikiem w przypadku ekologicznych źródeł energii jest jednak sama efektywność. Trzeba dążyć do jej optymalizacji. Jak to zrobić poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego? Jakie grzejniki będą najlepiej współpracować z tym urządzeniem?

Stosunkowo niska temperatura jako optymalna dla urządzenia

Należy dobrze zrozumieć tę kwestię, ponieważ prowadzi do nieporozumień. Instalacja pompy ciepła będzie jeszcze skuteczniejsza, jeśli zostanie wykorzystana w ramach odpowiedniego systemu grzewczego. Nie zmienia to jednak faktu, że to źródło ciepła może współpracować z tradycyjnymi grzejnikami. Nie będzie to jednak optymalne rozwiązanie, ponieważ doprowadzi do obniżenia efektywności.

Pompa ciepła jest urządzeniem niskotemperaturowym. Nie oznacza to, że produkuje mało ciepła. Oznacza to, że pracuje najskuteczniejszej, jeśli lepiej wykorzystamy właśnie te niższe temperatury. To właśnie dotyczy samej temperatury zasilania grzejników i tym samym oddawania ciepła. Właśnie z tego powodu grzejniki powinny być dopasowane do montażu pompy ciepła.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Ogrzewanie płaszczyznowe samo w sobie wykorzystuje niższe temperatury. Z tego powodu będzie ono najlepiej współpracować właśnie z pompami ciepła. Nikt przecież nie będzie chodził po podłogówce, której temperatura wynosi nawet 60 ℃. Jednocześnie są to optymalne warunki do współdziałania. Ogrzewanie płaszczyznowe właśnie najczęściej jest realizowane przez podłogówkę. Nie zmienia to jednak faktu, że można również do tego celu wykorzystać ścianę lub nawet sufit.

Podłogówka najczęściej wykorzystuje temperaturę zasilania na poziomie 35 ℃. To znacznie skuteczniejsze niż tradycyjne grzejniki. W takiej sytuacji optymalizowana jest właśnie efektywność. Od razu warto dodać, że podłogówka prowadzi do uzyskania przyjemnego dla człowieka mikroklimatu. Jest ono najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego. Automatycznie budzi w nas poczucie komfortu, a wynika to z tego, że dla człowieka jest naturalne, gdy temperatura blisko podłogi jest wyższa, niż ma to miejsce w przypadku głowy.

Klimakonwektory

Warto też wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, które pozwala wykorzystać pełnię możliwości, które są oferowane przez wykorzystanie pompy ciepła. Oznacza to możliwość wykorzystania produkcji chłodu. Ta sama pompa ciepła, która grzeje, może też ziębić. Wszystko sprowadza się do naciśnięcia jednego guzika, który jednocześnie zmieni obieg termodynamiczny w przeciwnym kierunku i tym samym poprzednie dolne źródło ciepła zostanie zmienione na górne.

Oprócz tego klimakonwektory pracują na stosunkowo dużej efektywności. Jest ona jednak niższa niż ma to miejsce w przypadku zastosowania ogrzewania płaszczyznowego. W pierwszej kolejności warto rozważyć wcześniej omawiane rozwiązanie, a dopiero później skłaniać się w kierunku klimakonwektorów.

Tradycyjne grzejniki

Jeszcze raz powtórzmy, że pompa ciepła może działać w systemie, który jest wyposażony w tradycyjne grzejniki. Oznacza to obniżenie jej efektywności. Od razu przedstawmy jednak sytuację, w której będzie to najskuteczniejsze. Podłogówka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale jeśli jest ona pokryta drogimi płytkami, to trudno się pozbywać tej warstwy, żeby móc ją zainstalować. Czasami obniżona sprawność całego systemu, ale brak dodatkowych nakładów okaże się skuteczna. Od razu można tutaj dojść do pewnego wniosku.

Pompa ciepła będzie tańszym rozwiązaniem, jeśli zostanie przewidziana wcześniej. W tej sytuacji działa to podobnie jak koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Również będzie on obniżony, jeśli instalacja tego rozwiązania zostanie uwzględniona przed wykorzystaniem wentylacji grawitacyjnej. Zresztą są to technologie, które skutecznie ze sobą współpracują.

Ostatecznie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest innym rozwiązaniem, ale również skutecznym i często warto je stosować w swoim towarzystwie. Oczywiście wszystko należy skonfrontować, ale należy również uwzględnić więcej czynników niż tylko finansowe. Pompa ciepła jest rozwiązaniem, które jest tanie, ale nie możemy zapominać, że jest również komfortowe. Pozostałe zalety są nie mniej istotne i tym samym sprawiają one, że jest to tak wartościowe rozwiązanie.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański

You may also like...