Uroda Zdrowie

Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty?

Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty?

Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty? Ortodonci to specjalność, z którą spotyka się coraz więcej osób młodych i starszych. Nie dzieje się tak jednak dlatego, że coraz więcej osób boryka się z problemami zgryzowymi czy dentystycznymi, ale dlatego, że o tych problemach mówi się coraz więcej. Nie są już tematami tabu, ale obiektami aktywnego sprzeciwu. Nie za nic.

Współczesna stomatologia wynalazła wiele skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. Szkoda byłoby z nich nie skorzystać. Ale czy powinniśmy bać się pierwszej wizyty u ortodonty? Kiedy właściwie go wybrać? To właśnie dzisiaj omówimy.

Kiedy warto rozważyć usługi ortodontyczne?

Tak naprawdę powinniśmy zdecydować się na wizytę u ortodonty, zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty. Nie wszystkie przypadki wymagają jego interwencji, a ortodonci często myleni są ze dentystami. Zgadza się – obie kariery są bardzo zbliżone. Jednak stomatolodzy i ortodonci specjalizują się w różnych dziedzinach i na co dzień pracują w zupełnie innych dziedzinach. Jakie są zatem wskazania do wizyty u ortodonty? Powinniśmy to zrobić przede wszystkim wtedy, gdy:

  • Borykamy się z problemami z gryzieniem, przez co nie możemy zamykać buzi w taki sposób, aby nasze zęby idealnie się „zazębiały”;
  • Nasze zęby są zbyt stłoczone lub zbyt daleko od siebie – wbrew pozorom przerwa między zębami nie oznacza życia – można ją skutecznie usunąć;
  • Mamy problem ze zgrzytaniem zębami – najczęściej występuje ono w nocy (musimy polegać na uspokojeniu rodziny), ale zdarza się, że przybiera bardziej agresywną postać i jest widoczne również w ciągu dnia,
  • Mamy wady wymowy – nie każdy wie, że większość z nich (jak seplenienie) bierze się z ustawienia zębów;
  • Zgadzamy się z dentystą, że taka wizyta jest nam potrzebna.

Oczywiście nie powinniśmy zakładać, że wizyta u dentysty oznacza noszenie aparatu ortodontycznego. Nie zawsze jest to konieczne i chociaż z pewnością jest to jego główne narzędzie w radzeniu sobie z problemami pacjentów, nie zawsze musi po nie sięgać.

Czego można się spodziewać po pierwszej wizycie u ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty nie jest straszna. W tym czasie nie będą nam poddawane żadne zabiegi. Cała wizyta trwa maksymalnie pół godziny, w tym czasie ortodonta może chcieć wiedzieć z czym się borykamy i co chcemy osiągnąć. Musiał też poznać naszą historię wizyt u ortodonty i czy mamy jakieś choroby ściśle związane z jamą ustną. Nie oznacza to jednak, że ortodonci nie podejmują z nami współpracy podczas pierwszej wizyty.

Odbędzie się to podczas drugiej fazy naszej pierwszej wizyty, podczas której ortodonta przeprowadzi bardzo standardowe badanie. Ich celem jest wyłapanie nieprawidłowości, ocena symetrii twarzy, a także sprawdzenie funkcji stawu szczękowo-żuchwowego. Ortodonta musi oczywiście również zbadać stan naszych zębów, ustalić czy oddychamy ustami czy nosem oraz jak pracuje nasz język.

Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty?

Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty?
Co robi ortodonta podczas pierwszej wizyty?

Po wykonaniu powyższych badań ortodonta dowiedział się czegoś o nas. Musiał jednak zrobić jeszcze to, co najważniejsze – wykonać odlew gipsowy naszego zgryzu i prześwietlenie całej szczęki. Zdiagnozuje więc wszystkie problemy ze zgryzem, z którymi się borykamy, aby móc właściwie określić, co będziemy dalej robić. Zostanie opracowany nasz plan leczenia, który nie zakłada od razu dopasowania aparatu ortodontycznego.

Pamiętaj, że powinno się go zakładać tylko na idealnie zdrowe zęby. Oczywiście wszystkie informacje dotyczące pierwszej wizyty znajdują się w karcie pacjenta. Ich analiza może zająć trochę czasu, dlatego nasza pierwsza wizyta często kończy się spotkaniem z nimi. Dopiero za drugim razem, zwykle umawianym kilka dni po pierwszym, dowiadujemy się więcej o dolegliwości, proponowanym leczeniu i metodzie oraz jego szacunkowej cenie. Dopiero przy dobrych usługach musieliśmy podpisać specjalną umowę zobowiązującą nas do leczenia i podjęcia dalszych działań w tym zakresie.

Wnioski

Wiedząc, czym zajmuje się ortodonta podczas pierwszej wizyty, możemy podejść do niej bardziej świadomie i spokojnie. Oczywiście nie możemy tego lekceważyć. Ortodonci – wbrew pozorom – nie są kimś, kto po prostu wybiera i zakłada aparat. Musieliśmy więc wybrać produkt, który spełni nasze wysokie oczekiwania. Zanim więc zdecydujemy się na usługi któregoś z nich, poświęćmy chwilę na znalezienie kliniki lub gabinetu ortodontycznego, który zatrudnia profesjonalistów. W tej konkretnej sprawie oddanie się w ręce kogoś, kto rozumie Twoją branżę, jest kluczem do sukcesu.

You may also like...