Prawo

Rozwód bez orzekania o winie – jak go uzyskać ?

Rozwód bez orzekania o winie – jak go uzyskać ?

W 2020 r. w Polsce orzeczono ponad 50 tysięcy rozwodów. W tym samym czasie zawarto blisko 150 tysięcy małżeństw. Można więc łatwo policzyć, że w tej chwili około 1/3 par, które wzięły ślub rozstanie się czyli statystycznie co trzecie małżeństwo skończy się rozwodem. Nie zawsze jednak małżeństwo kończy się z hukiem. Czasem bliscy dotąd sobie ludzie wspólnie postanawiają, że chcą się rozwieść i decydują się na rozwód bez orzekania o winie. Czym jest rozwód bez orzekania o winie, czy warto się na niego zdecydować i jak go uzyskać ?

„Nasza bajka kończy się”- czyli dlaczego ludzie się rozwodzą ?

Kiedy składamy przysięgę małżeńską przed urzędnikiem lub księdzem w kościele wierzymy, że nasze będzie trwało już zawsze. Z biegiem czasu zmieniamy się, dojrzewamy, zmieniają się nasze cele i priorytety, zmienia się także związek – pojawia się rutyna, przyzwyczajenie i troski dnia codziennego. Czasem zdarza się, że ludzie, którzy bardzo się kiedyś kochali oddalają się od siebie i w końcu dochodzą do wniosku, że chcą się rozstać. Najczęstszymi powodami rozpadu małżeństw są

  • niezgodność charakterów
  • brak umiejętności rozwiązywania konfliktów
  • zdrada
  • alkoholizm

Rozwód bez orzekania o winie – czyli rozwiedźmy się w (s)pokoju

Ludzie, którzy wspólnie postanawiają, że chcą zakończyć swoje małżeństwo często decydują się na rozwód bez orzekania o winie. Ten tryb rozwodów często wybierają również osoby, którym zależy na tym by rozwieść się jak najszybciej. Polega on na tym, że w trakcie rozprawy rozwodowej oboje małżonkowie lub pełnomocnicy w ich imieniu, składają wniosek o orzeczenie rozwodu za porozumieniem stron i bez orzekania o winie. Należy tutaj jednak wspomnieć, że by sąd mógł orzec rozwód w tej postaci obie strony wyrazić na to zgodę. Jeśli zdarzy się tak, że mąż będzie wnioskował o rozwód bez orzeczenia o winie, a żona nie wyrazi na to zgody (bądź na odwrót) wówczas sąd nie orzeknie rozwodu w ten sposób i sprawa będzie toczyć się normalnym trybem.

Rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie ma zarówno plusy i minusy. Do zalet takiego rozwodu możemy zaliczyć:

  • szybsze uzyskanie rozwodu
  • oszczędzenie sobie stresu, poprzez uniknięcie wzajemnych oskarżeń
  • większa szansa na dobre relacje po rozwodzie
  • oszczędność czasu i pieniędzy (rozwód bez orzekania o winie jest znacznie tańszy)

Choć ten tryb rozwodu nie ma wpływu na alimenty na dzieci, podział władzy rodzicielskiej czy podział majątku to decydując się na to rozwiązanie należy pamiętać o tym, że rozwód bez orzekania o winie ma wpływ na ewentualne alimenty między małżonkami. Mianowicie decydując się na ten tryb rozstania, alimentów od byłego małżonka będziesz mógł żądać wyłącznie wtedy kiedy znajdziesz się w bardzo trudnej sytuacji życiowej (w tzw. niedostatku). W praktyce więc sądy bardzo rzadko przydzielają alimenty na byłego małżonka przy rozwodzie za porozumieniem stron.

Rozwód bez orzekania o winie – idziemy do sądu

Kiedy wiemy, że decyzja o rozstaniu jest ostateczna i nieodwołalna najlepszym wyjściem jest złożenie pozwu rozwodowego w sądzie. Możemy to zrobić samodzielnie lub zgłaszając się do kancelarii prawniczej od rozwodów. Wniosek powinien zawierać oczywiście nasze dane i dane pozwanego (czyli osoby, z którą chcemy się rozwieść) oraz oznaczenie sądu właściwego do rozpatrywania naszej sprawy. Następnie powinniśmy zaznaczyć, że wnosimy o rozwód bez orzekania o winie. Niższej powinniśmy wyjaśnić o co dokładnie wnosimy przy rozwodzie (np. rozwiązanie małżeństwa, zaniechania orzekania o winie, ustalenia z kim mają być dzieci itp.) po czym wniosek powinniśmy dokładnie uzasadnić.

Następnie składając wniosek w sądzie musimy opłacić opłatę sądową w wysokości 600 zł – jeśli jednak rozwód nastąpi bez orzekania winy połowa kwoty zostanie nam zwrócona, a współmałżonek zostanie zobowiązany do zwrócenia nam kwoty 150 zł z pozostałych 300 zł.

Termin rozprawy jest z reguły wyznaczany po około 2-3 miesiącach od dnia złożenia wniosku aczkolwiek wszystko zależy od konkretnego sądu i ilości spraw, które się w nim toczą w danym momencie. Może to więc nastąpić szybciej lub później. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie orzeczenie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia przez sąd najczęściej następuje się po jednej lub dwóch rozprawach sądowych.

Polecamy uwadze:

Rozwód bez orzekania o winie – z adwokatem czy bez

Wyżej wspomniane już zostało, że wniosek o rozwód bez orzekania o winie możemy złożyć sami lub decydując się na skorzystanie z prawnika od rozwodów. Jeśli wiemy jak napisać wniosek, jak zachowywać się w sądzie możemy przez cały rozwód przejść sami. Natomiast jeśli w którymś momencie mamy wątpliwości, czegoś nie wiemy lub nie rozumiemy do końca to warto skorzystać z usług kancelarii specjalizujących się w rozwodach. Adwokaci od rozwodów, którzy tam pracują wyjaśnią nam wszelkie niejasności oraz pomogą nam przejść przez cały proces. Bywa również tak, że mimo iż wszystko wiemy, nagle w sądzie na skutek stresu nie umiemy wydusić z siebie słowa – pomoc prawnika będzie wówczas nieoceniona. Warto również wspomnieć, że chęć rozwodu bez orzekania o winie można w każdej chwili wycofać – wówczas również przyda się pomoc kancelarii prawniczej od rozwodów.

You may also like...