Jak prawidłowo zdejmować lakier hybrydowy? Manicure hybrydowy staje się coraz bardziej popularny. Wynika to z chęci dbania o siebie, a także z bardzo dużej wygody takiego rozwiązania. Jeśli manicure jest dobrze wykonany, to pozostaje z nami w stanie nienaruszonym kilka tygodni. Zazwyczaj powodem jego ściągnięcia są odrosty, a nie zniszczenie lakieru.
Wiele osób decyduje się na jego wykonywanie samodzielnie w domu, ponieważ zabiegi w salonach kosmetycznych mogą być zbyt drogie. Wykonanie go w domu jest dość proste, jednak wiele osób zniechęca proces jego ściągania, który jest bardzo czasochłonny. Jak należy prawidłowo zdejmować lakier hybrydowy, aby nie zniszczyć płytki paznokcia?
Jakich akcesoriów potrzebujemy do zdjęcia manicure hybrydowego?
Zmywanie lakieru hybrydowego nie jest tak proste, jak tradycyjnego odpowiednika. Nie wystarczy nam jedynie zmywacz, wacik i kilka minut czasu. Zdjęcie hybrydy wymaga kilku akcesoriów, które są niezbędne. Wszystkie z nich możemy zakupić w hurtowni kosmetycznej lub sklepie kosmetycznym online. W zależności od naszego budżetu i stopnia zaawansowania możemy zdecydować się na podstawową, lub rozszerzoną wersję akcesoriów.
W wersji najbardziej budżetowej, akcesoria jakich będziemy potrzebować to:
- aceton – do rozpuszczenia lakieru
- waciki – do nasączenia acetonem
- folia spożywcza – do owinięcia wacików wokół palca
- gruboziarniste pilniki o gradacji najlepiej 100/180
- bloczki polerskie
- kopytko metalowe, drewniane bądź striper do zdejmowania lakieru
W wersji rozszerzonej możemy dokupić:
- frezarka do paznokci
- klipsy do ściągania hybrydy
- gotowe kawałki folii z przyklejonymi wacikami
Są to produkty, których nie potrzebujemy na początek. Mają one tylko ułatwić nam cały proces, jednak nie są niezbędne. Warto na początek zakupić potrzebne akcesoria i sprawdzić, czy samodzielne wykonywanie manicure hybrydowego to coś dla nas, czy jednak wolimy oddać się w ręce specjalistów.
Jak krok po kroku należy zdjąć hybrydę?
Na początku musimy spiłować wierzchnią warstwę lakieru, aby aceton miał możliwość działania. Spiłowanie wykonujemy pilnikiem gruboziarnistym. Jeśli dysponujemy frezarką, to w tym momencie możemy jej użyć. Frezarką można też wykonać zdjęcie lakieru w całości – pomijając kolejne kroki aż do wyrównania powierzchni płytki. Jeśli decydujemy się tylko na spiłowanie pierwszej warstwy, to następnym krokiem jest rozpuszczenie lakieru hybrydowego acetonem. W tym celu nasączamy waciki acetonem, a następnie nakładamy je na paznokcie, owijając szczelnie folią. Alternatywnie możemy użyć gotowych folii z wacikami, bądź na waciki nałożyć klipsy do ściągania hybryd. Pozostawiamy je na 10-15 minut, aby aceton miał możliwość zadziałać. Następnie ściągamy folię bądź klipsy, a ewentualną pozostałość lakieru ściągamy przy pomocy kopytka metalowego, drewnianego lub stripera.
Jeśli na paznokciach nie pozostał już lakier, to pozostaje nam wygładzić powierzchnię płytki przy pomocy bloczków polerskich. Proces ściągania hybrydy na tym etapie jest już zakończony. Do wszystkich powyższych czynności warto używać dobrej jakości akcesoriów, co znacznie ułatwi nam pracę. Aby zaoszczędzić warto zaopatrywać się w hurtowni z artykułami do paznokci.
Jak uniknąć zniszczenia płytki przy zdejmowaniu manicure hybrydowego?
Często pierwsze kroki z samodzielnym wykonywaniem manicure hybrydowego są trudne. Pojawia się wiele błędów podczas nakładania lakieru, ale także na etapie jego zdejmowania. Osoby początkujące nierzadko niszczą swoją płytkę paznokcia, przez co utrwalił się powszechny mit, że manicure hybrydowy niszczy paznokcie. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, ponieważ lakier hybrydowy jest dodatkową warstwą, która chroni płytkę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, a także zmniejsza ich podatność na uszkodzenia. To, co niszczy paznokcie, to zazwyczaj jest niepoprawne zdejmowanie lakieru.
Zazwyczaj na początku robimy to zbyt agresywnie, lub używamy nieodpowiednich produktów. Używając pilników do piłowania wierzchniej warstwy, należy zwrócić uwagę, aby nie używać gruboziarnistego pilniku na gołą płytkę paznokcia. Pilniki przeznaczone do piłowania płytki paznokcia mają inną gradację i są specjalnie przeznaczone do tego celu. Natomiast te o gradacji 100/180 nadają się wyłącznie do ścierania lakieru.
Uważać należy także podczas używania frezarki. Często początkujący zbyt długo trzymają frez w jednym miejscu, co powoduje podobne błędy jak dotarcie pilnikiem do paznokcia. Innym błędem jest zbyt długie odmaczanie lakieru w acetonie. Spokojnie 10-15 minut wystarczy, a dłuższy czas może powodować wysuszenie delikatnych skórek.
Dlatego też po całym procesie należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skórek i dłoni np. przy pomocy specjalnej oliwki, a jeśli takiej nie posiadamy, to przy pomocy kremu do rąk.
Zdejmowanie lakieru hybrydowego nie jest najprzyjemniejszą czynnością podczas wykonywania tego rodzaju manicure. Ściąganie lakieru pilnikiem jest dość męczące, jednak jest najbardziej budżetową opcją. Na rynku istnieje jednak sporo akcesoriów, które mogą nam ułatwić i uprzyjemnić ten proces. Podczas ściągania hybryd należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pomogą nam uniknąć uszkodzeń delikatnej płytki paznokcia.