Wnętrza

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty?

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty? Posiadasz w domu sztuczne kwiaty, ale z biegiem czasu ich wygląd przestaje być satysfakcjonujący? Na liściach i główkach sztucznych kwiatów mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne plamy i przebarwienia, a rośliny mogą zacząć tracić swój oryginalny kolor. Jest to całkiem naturalne zjawisko, któremu można w pewnym stopniu zapobiec.

Sztuczne rośliny wykonane są najczęściej z silikonu lub plastiku – materiały te należy odpowiednio pielęgnować, tak aby nie utraciły one swojego pierwotnego kształtu i koloru. Jak prawidłowo zadbać o sztuczne kwiaty? Zrobisz to bardzo szybko i łatwo – w trzech prostych krokach.

Krok 1 – zmyj kurz i inne zanieczyszczenia

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup sztucznych kwiatów do wazonu lub ozdobnych kwiatów zielonych to musisz pamiętać, aby regularnie o nie dbać. Najważniejszym krokiem jest ścieranie z nich nagromadzonego kurzu – możesz zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki. Jeżeli jednak Twoje rośliny nie były regularnie czyszczone i wymagają większej pielęgnacji to w pierwszej kolejności musisz zmyć z nich wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia. W tym celu najłatwiej będzie zanieść kwiaty pod prysznic i opłukać je pod bieżącą wodą.

Krok ten jest bardzo istotny, gdyż wszelkie zanieczyszczenia, które zbierają się na liściach i kwiatach Twojej rośliny po pewnym czasie mogą zacząć tworzyć nieestetyczne plamy i przebarwienia, które sprawią, że roślina nie będzie wyglądała dobrze. Po dokładnym wymyciu sztucznych roślin przyszedł czas na zastosowanie kroku 2 – pozbycie się większych zanieczyszczeń

Krok 2 – pozbądź się większych plam i nałóż odżywkę

Jeżeli liście lub sztuczne główki kwiatów pokryte zostały taką warstwą kurzu, że na ich powierzchni zaczęły pojawiać się przebarwienia i plamy, to należy się ich pozbyć przy użyciu specjalnych chemikaliów dostępnych w sklepach z akcesoriami florystycznymi. Środki takie pomogą dokładnie rozpuścić brud oraz zapewnią, że roślina nie ulegnie zniszczeniu ani odbarwieniu. Jeżeli natomiast nie chcemy używać do tego celu specjalnych środków, to równie dobrze z tym zadaniem poradzi sobie płyn do szyb na bazie amoniaku – który dodatkowo sprawi, że roślina będzie nabłyszczona.

Po dokładnym opłukaniu i wyczyszczeniu rośliny należy ją dobrze wysuszyć. Najlepiej zrobić to przy użyciu suszarki lub wystawiając kwiat na słońce. Nie należy pomijać tego kroku, gdyż roślina może zawilgotnieć – a w konsekwencji na jej powierzchni może pojawić się pleśń. Kiedy roślina będzie już całkowicie sucha można przejść do kroków związanych z jej pielęgnacją. W tym celu na liście i kwiaty należy nałożyć odżywkę, która pozwoli im odzyskać dawny blask i sprawi, że kolor rośliny będzie bardziej wyraźny i nasycony. T

eraz, kiedy Twoja roślinka jest już całkowicie czysta i nabłyszczona, pora przejść do następnego kroku – który ma na celu utrzymanie dobrego wyglądu przez długi czas.

Krok 3 – zadbaj o przyszły wygląd kwiatów

Oczyszczone i zadbane kwiaty wyglądają jak nowe, ale co zrobić, aby ten efekt się utrzymał? Przede wszystkim musisz zacząć dbać o nie regularnie. Co kilka dni wycieraj ich liście i kwiatki z kurzu, a kilka razy w roku myj je pod bieżącą wodą i czyść przy użyciu specjalnych detergentów, które zakupisz między innymi w sklepie z artykułami florystycznymi. Aby Twoje kwiaty utrzymywały ładny i nienaganny wygląd przez długi czas warto także pokryć je warstwą lakieru. Warstwa taka powinna znajdować się na kwiatach, gdy dokonujemy ich zakupu, jednak czasem rośliny nie posiadają takiej warstwy lub ulega ona zniszczeniu w procesach mycia i czyszczenia. Nałożenie takiego produktu nie jest skomplikowanym procesem, ani nie zajmie Ci dużo czasu.

Musisz pamiętać jednak o tym, aby nie pomijać etapu przygotowania i dokładnie wyczyścić i wysuszyć roślinę. W innym przypadku nawet najlepiej wykonany proces lakierowania nie przyniesie pożądanych efektów. Rezultat może być nawet odwrotny do oczekiwanego i możesz doprowadzić do nieumyślnego zniszczenia swoich sztucznych kwiatów. Takie metody pielęgnacji sprawdzą się w przypadku kwiatów wykonanych z plastiku oraz silikonu. Istnieją jednak także produkty wykonywane z materiałów tekstylnych. Jak należy zachować się w ich przypadku? Otóż należy zadbać o nie w nieco odmienny sposób. Cały proces czyszczenia wygląda bardzo podobnie.

Na samym początku trzeba bowiem dokładnie oczyścić roślinę z nagromadzonego kurzu – używając do tego celu wilgotnej szmatki lub bieżącej wody, bądź też butelki z atomizerem. Problem związany jest z czyszczeniem właściwym. To właśnie podczas niego Twoja roślina może ulec zniszczeniu – jeżeli wykonasz je w nieodpowiedni sposób. Aby nie dopuścić do żadnych zniszczeń warto najpierw sprawdzić działanie specyfiku, którego zamierzamy użyć do czyszczenia sztucznych kwiatów, na niewielkiej powierzchni rośliny.

Krok ten jest bardzo ważny zwłaszcza jeżeli używamy silnych detergentów, które mogą doprowadzić do zniszczenia rośliny lub wpłynąć na zmianę jej koloru. Jeżeli na sztucznej roślinie nie pojawią się żadne niepokojące oznaki, to znak, że można użyć danego preparatu do oczyszczenia kwiatów.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański

You may also like...