Budownictwo

Domy z drewna klejonego warstwowo

Domy z drewna klejonego warstwowo

Domy z drewna klejonego warstwowo – innowacja w budownictwie: drewno od wieków jest jednym z najpopularniejszych surowców i jest wykorzystywane do budowy wszelkiego rodzaju konstrukcji. Charakteryzuje się niską wagą, ale jednocześnie wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Ostatnio szczególnie popularne stały się budynki mieszkalne wykonane z tego materiału.

Obok tradycyjnych budynków z bali o specjalnych profilach, równie popularne są domy z drewna klejonego, które odpowiednio zaprojektowane gwarantują niezwykle trwałą konstrukcję, która posłuży przez lata. Jak wygląda budowa domu z elementów klejonych warstwowo i jakie płyną z tego korzyści?

Technologia HBE

Technologia HBE (Hutteman Bretschichtzolz Elemente), choć zapoczątkowana w Niemczech, od wielu lat stosowana jest również na rynku polskim. Drewno użyte do budowy domu w technice HBE składa się z pojedynczych elementów łączonych warstwowo. Surowiec ten stał się tak popularny na przełomie ostatniej dekady, że dziś jest to całkowicie bezpieczny materiał budowlany posiadający wszelkie niezbędne atesty.

Dziś profesjonalnie klejone elementy drewniane znajdują zastosowanie nie tylko przy budowie mniejszych szop czy altan ogrodowych, ale również doskonale sprawdzają się przy budowie dużych budynków mieszkalnych, nie tylko domów jednorodzinnych. Domy o solidnej konstrukcji z drewna klejonego warstwowo mogą śmiało konkurować z tradycyjnymi domami z cegły.

Jak wygląda dom z drewna klejonego warstwowo

Domy z drewna klejonego warstwowo to konstrukcje niemal szybkie, ponieważ dziś nawet średniej wielkości konstrukcję z fundamentem można zbudować w 6 dni. Jednak w ciągu 3 miesięcy możesz już przejść do etapu rozwoju. Typowa grubość ściany z drewna klejonego to 10 cm. Gotowe deski są układane pionowo, a następnie łączone od góry z płytą wierzchnią.

Wyprofilowane części są również gotowe do wprowadzenia do tunelu instalacji elektrycznej. Ściany wewnętrzne mogą być wyłożone dowolnym surowcem, otynkowane lub pokryte innym drewnem, natomiast ściany zewnętrzne zazwyczaj pokryte są izolacją z materiałów drewnopochodnych. Warto pamiętać, że materiał glulam z powodzeniem można wykorzystać również do wykonania konstrukcji stropowych. Te same deski są używane do budowy ścian. Prace remontowe również nie wchodzą w grę, ponieważ w przeciwieństwie do ściany z cegły, tutaj nie trzeba się martwić o dużo kurzu podczas montażu szafek, żyrandoli czy innych elementów. To tylko jedna z wielu zalet drewna.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Drewno, jako materiał używany niegdyś jako opał, jest łatwopalne i stwarza zagrożenie pożarowe. Tak nie jest, ponieważ w przeciwieństwie do litego drewna, elementy klejone warstwowo są intensywnie strugane. To działanie tworzy na ich powierzchni śliską powłokę, po której ślizga się ogień, który nie ma wystarczającej przyczepności. Kiedy jednak płomienie dotarły do ​​drewnianego elementu, jego górna część była zwęglona i powietrze nie mogło przedostać się do dalszych warstw, więc cała konstrukcja pozostała nienaruszona. Wszystko to sprawia, że ​​domy z drewna klejonego warstwowo są niezwykle bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem w zakresie projektowania i budowy budynków mieszkalnych.

Ekologiczne rozwiązania do budowy domów drewnianych

Domy z drewna klejonego warstwowo
Domy z drewna klejonego warstwowo

Miłośnicy ekologicznych pomysłów powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ nie ma innego ekologicznego materiału, z którego można budować domy jak drewno. Podczas produkcji drewno przechodzi proces suszenia, który usuwa część czynników biologicznych. Takie działanie sprawia, że ​​materiał jest odporny na ewentualne powstawanie grzybów czy pojawienie się szkodników, ponieważ korniki, pukawki czy robaki nie znajdą tu pożywienia po usunięciu składników odżywczych.

Domy z drewna klejonego to również budynki gwarantujące odpowiednią wilgotność powietrza i niezbędną wentylację. Drewniane elementy są rozproszone, pochłaniając wilgoć i uwalniając ją w odpowiednim momencie. Ponadto drewno jako jedyny surowiec jest materiałem odnawialnym, a jego naturalny wzrost powoduje znacznie wyższą emisję CO2 niż produkcja elementów HBE.

Zalety budowy domu w konstrukcji HBE

Domy z drewna klejonego warstwowo budowane metodą HBE to niewątpliwie innowacja w branży budowlanej. Podejście to łączy w sobie nowoczesność, ale także nawiązuje do klasycznych, tradycyjnych rozwiązań. Budowa domu w ten sposób jest zdecydowanie szybsza niż wybór tradycyjnej konstrukcji murowanej. Jednocześnie pod względem bezpieczeństwa i trwałości nie odbiega od innych metod budowy domów, a nawet można powiedzieć, że gwarantuje mocniejsze ramy i ściany dzięki wyspecjalizowanym elementom klejonym.

Decydując się na takie rozwiązania można zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ domy budowane z drewna klejonego warstwowo są stosunkowo tanie w produkcji. Z drugiej strony na rynku wtórnym, dzięki innowacyjnemu podejściu HBE, domy budowane w ten sposób są droższe niż domy budowane w inny sposób na rynku.

You may also like...