Dziecko Zdrowie

Jak ortopeda w Szczecinie bada dziecko do 1 roku życia?

Jak ortopeda w Szczecinie bada dziecko do 1 roku życia?

Jak ortopeda w Szczecinie bada dziecko do 1 roku życia? Zadaniem chirurgów ortopedów https://ortho-expert.pl/lekarze/ jest szybka diagnostyka i leczenie wrodzonych i nabytych schorzeń narządu ruchu. W pierwszym roku życia chirurdzy plastyczni zajmują się głównie diagnostyką i leczeniem wad wrodzonych. Idealnie, chirurg ortopeda powinien najpierw zbadać noworodki w szpitalu, gdy mają 3-5 dni. W tym okresie szczególną uwagę zwraca się na zaburzenia kształtowania się narządu ruchu czy urazy, które wystąpiły podczas porodu. Jeśli dziecko nie miało takiego badania w szpitalu, powinno udać się do poradni ortopedycznej. Szczecin to miasto z wieloma placówkami medycznymi, można umówić się na wizytę do specjalisty.

Co ortopeda w Szczecinie może rozpoznać u dziecka?

Po pierwsze deformacje narządu ruchu, takie jak hipoplazja kończyn lub ich części, niewydolność podniebienia twardego, tzw. rozszczep podniebienia i podobne deformacje. Podczas badania ortopeda bada zakres ruchomości stawów i właśnie w tym wieku może określić najważniejsze patologie, częstość ich występowania oraz nasilenie ich następstw. Dysplazja stawu biodrowego, a zwłaszcza wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, występuje, gdy nie jest odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W tym wieku, badając zakres ruchu bioder, można rozpoznać kliknięcia, które są niewielkimi przesunięciami w biodrze. Ponadto stopa końsko-szpotawa, czyli patologia rozwoju stawu skokowego, najczęściej diagnozowana jest w szpitalu lub poradni specjalistycznej.

Jak lekarz ortopeda w Szczecinie przeprowadza badanie dziecka?

Pierwsze badanie Twojego dziecka przez lekarza ortopedę powinno odbyć się w wieku 1 miesiąca. Co obejmuje badanie ortopedyczne? Dzieci należy całkowicie rozebrać. Lekarz rozpoczyna od oględzin, oceniając prawidłową budowę ciała dziecka, czystość i koloryt skóry, kształt i ułożenie głowy, proporcje segmentów ciała, symetrię i ułożenie kończyn w spoczynku oraz objętość aktywnego ruchu. Ta część sterowania, choć prosta, dostarcza wielu ważnych informacji. Zaburzenie prawidłowej budowy ciała lub proporcji części ciała. Niecentralne ustawienie głowy może być jednym z objawów kręczu szyi, a obecność krwotoku podokostnowego w czaszce może znacząco zmienić jej kształt.

Następnie chirurg ortopeda rozpoczyna najważniejszą część badania manualnego, która pokazuje stopień biernego ruchu stawów szkieletowych, wypełnienie tkanek miękkich i napięcie mięśniowe. Również podczas badania palpacyjnego lekarz bada obszar stawu i strukturę kości. Badania takie dostarczają lekarzowi najbardziej przydatnych informacji, ponieważ w tym czasie ujawniają się ograniczenia ruchomości stawów lub odwrotnie, nadmierna ruchomość, obecność deformacji kości lub stawów, ból podczas ruchu itp.

Na podstawie wszystkich otrzymanych informacji (zwanych obrazem klinicznym) chirurg ortopeda decyduje o przepisaniu dodatkowych metod badania. Obecnie szeroko stosowane są ultradźwiękowe metody diagnostyczne. W razie potrzeby wskazane są inne metody badawcze, takie jak zdjęcia rentgenowskie, biochemiczne badania krwi oraz konsultacja z innymi specjalistami. Po badaniu rodzice otrzymują porady lekarza ortopedy w Szczecinie dotyczące opieki nad dzieckiem, gimnastyki, masażu czy programu terapeutycznego.

Badanie ortopedyczne dla dzieci od 3 do 12 miesięcy

Jak ortopeda w Szczecinie bada dziecko do 1 roku życia?
Jak ortopeda w Szczecinie bada dziecko do 1 roku życia?

3-miesięczna obserwacja powielała wcześniejsze badania pod wieloma względami, zarówno pod względem wartości informacyjnej, jak i metodologii, ale były oczywiście pewne osobliwości. Podczas badania trzymiesięcznego dziecka chirurg ortopeda ma możliwość wykrycia schorzeń, które nie zawsze pojawiają się w pierwszych 1-2 miesiącach życia.

Najbardziej znanym przykładem jest kręcz szyi, który jest spowodowany częściowym pęknięciem włókien mięśniowych w wyniku urazu porodowego. Objawy tego typu kręczu szyi zwykle nie pojawiają się natychmiast, ale zamiast tego tworzą już zauważalną bliznę na uszkodzonym obszarze. Jeśli badanie dziecka wykonane przez ortopedę w Szczecinie w wieku 3 miesięcy nie wykaże żadnej patologii, to kolejne badanie powinno odbyć się w wieku 6 miesięcy.

Podsumowanie kontroli po 6 miesiącach i wyniki rozwoju dziecka. Głównym celem badania zdrowego dziecka w tym wieku jest sprawdzenie jego zdolności motorycznych. Najpierw sprawdź zdolność dziecka do wstawania z pozycji siedzącej. W przypadku wcześniejszych badań ortopedycznych możliwość wstępnego rozpoznania wrodzonych schorzeń ortopedycznych jest niewielka, dlatego główny nacisk kładzie się na dynamikę rozwoju dziecka i skuteczność działań terapeutycznych.

Podczas badania w tym wieku lekarz ortopeda może stwierdzić, że dziecko ma zaburzenia metaboliczne takie jak krzywica, cukrzyca itp. Ponadto podczas egzaminu ujawniane są zdolności motoryczne wraz z propozycjami ustalenia warunków rozwoju dziecka w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Badanie rocznego dziecka jest w dużej mierze rozstrzygające.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
www.ortho-expert.pl

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański

You may also like...