Kim jest przewodnik turystyczny, co należy do jego zakresu obowiązków? Czy jest to łatwy zawód? Jakich umiejętności wymaga? Wraz ze wzrastającą zamożnością społeczeństwa zwiększają się również jego potrzeby. W wielu krajach nie ma już konieczności walki o przetrwanie, a to z kolei powoduje powstawanie innych pragnień.
Polacy coraz więcej podróżują i ma to miejsce zarówno wobec przemieszczania się w obrębie kraju, jak i wyjazdów zagranicznych. Podróże często są wskazywane jako najważniejsza pasja. Potrzeba odkrywania staje się coraz mocniejsza. To przecież możliwość poznawania nowych miejsc, które imponują swoją potęgą lub zachwycają tworzonym klimatem. Jednocześnie możemy zdobywać informacje na temat kultury (która przecież różni się nie tylko w zależności od kraju, ale również choćby od regionu w obrębie granic pewnego państwa).
Dochodzą również aspekty historyczne, które sprawiają, że łatwiej zrozumieć teraźniejszość. To wszystko sprawia, że istnieje wysokie zapotrzebowanie na pracę przewodników turystycznych. To właśnie ich zadaniem jest tłumaczenie tła historycznego oraz kulturowego. Czym zajmuje się przewodnik turystyczny? Jakie cechy powinien on posiadać? Jakie uprawnienia są wymagane?
Przewodnik turystyczny – informacje ogólne
Przede wszystkim przewodnik turystyczny zajmuje się oprowadzeniem oraz przekazywaniem informacji na temat pewnego terenu. W ramach tego artykułu rozważymy sobie Szczecin jako przykład, który pozwoli nam lepiej wszystko zrozumieć. Przewodnik po Szczecinie to reprezentant jednej z trzech podstawowych klas. Zależą one od posiadanych uprawnień.
Na tej podstawie rozróżniamy przewodników miejskich (jak właśnie w podanym przykładzie), terenowych (których zakres obowiązków ogranicza się do pewnego obszaru np. województwa zachodniopomorskiego) i górskich (np. oprowadzających po Sudetach). Osiągnięcie uprawnień do wykonywania tego zawodu wymaga spełnienia kilku wymogów. Konieczne jest bycie osobą pełnoletnią i niekaralną. Trzeba również przejść odpowiednie kursy (inne w zależności od powyższej kategorii) oraz zdać odpowiedni egzamin.
Jaki powinien być przewodnik turystyczny?
Weźmy pod lupę to, jaki w ogóle powinien być przewodnik turystyczny. Oczywiście przewodnik w Szczecinie powinien charakteryzować się innym zakresem wiedzy niż ten, który opowiada o Sudetach. Posiadane informacje najlepiej są przyswajane, jeśli są powiązane z pasją. Również samo przekazywanie informacji będzie łatwiejsze, jeśli będzie się to pokrywało z zainteresowaniami przewodnikami. Wiedza i pasja są więc dwiema dziedzinami, które w dużej mierze się pokrywają. Z technicznego punktu widzenia można dołączyć do tego znajomość języków obcych.
Ważne jest jednak odpowiednie podejście do ludzi. To również zależy choćby od miejsca w pracy. W ogólności konieczna jest jednak łatwość nawiązywania kontaktów oraz empatia, które pomaga zrozumieć drugą osobę. Ta druga cecha sprawia, że łatwiej dopasować się do potrzeb klientów. To z kolei może dostosować przekazywane treści do potrzeby odbiorców. Przewodnik powinien również posiadać zmysł organizacyjny. To on pomaga w odpowiednim zarządzaniu czasem czy wybieraniu tras, które w danym momencie okazują się optymalne.
Czy praca przewodnika turystycznego jest łatwa?
Odpowiedź na powyższe pytanie może być podchwytliwa. Osoba, której celem jest zwiedzanie Szczecina, a nie korzysta z pomocy przewodnika, prawdopodobnie nie wydobędzie pełni z tej wycieczki. Niektóre elementy pozostaną niezrozumiane. Konieczność wytłumaczenia wszystkich aspektów nie jest łatwa. Po pierwsze wymaga to wiedzy. Po drugie konieczne jest zadbanie o odpowiedni kontekst. Przedstawianie pewnych treści dla grup to kierowanie informacji do osób o zróżnicowanym poziomie wiedzy i różnej wnikliwości w szczegóły. Właśnie ta potrzeba dostosowania się na pewno nie jest łatwa. Oczywiście pomagają w tym cechy, które zostały wcześniej wymienione.
Potrzeba zrozumienia potrzeb klientów, ale to w ogóle jest częścią pracy w usługach. Z drugiej strony praca ta jest o tyle łatwa, że zwykle jest połączona z zainteresowania przewodnika. Te kwestie powinny iść ze sobą nierozerwalnie. W takiej sytuacji osoba, która wykonuje tę pracę, robi to co lubi i jednocześnie codziennie znajduje się w interesujących dla siebie miejscach.
Tutaj również występują różnice. Przewodnik górski musi również wykazywać się umiejętnością odnajdywania się w terenie (i to jest oczywiste), ale konieczna jest również zdolność do zarządzania energią klientów i to już może być trudniejsze. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które zostało postawione w tytule tego akapitu, ale zdecydowanie się na pracę jako przewodnik powinno wynikać z pasji, a reszta stanie się już łatwiejsza.
Podsumowanie
Przewodnik jest osobą, która powiększa wiedzę turystów o odwiedzanym terenie (niezależnie jaki on jest). To jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ równie istotne jest dostarczanie rozrywki. Najlepiej jeśli te dwa elementy są ze sobą połączone. Praca wymaga odpowiednich uprawnień (jeśli chcemy to robić w obrębie jakiejś firmy). Konieczne jest również posiadanie pewnych cech, które sprawiają, że będziemy pracować lepiej, a klienci będą bardziej zadowoleni.