Uroda Usługi

Usunięcie odcisków przez podologa

Usunięcie odcisków przez podologa

Usunąć odcisk, inaczej nazywany nagniotkiem, można jedynie w specjalistycznym gabinecie podologicznym. Próby działania na własną rękę często mogą skończyć się pojawieniem się bolesnej rany, a nawet zakażenia. Zobacz, na czym polega usuwanie odcisków.

Co to jest i jak powstaje odcisk?

Odcisk, inaczej nagniotek, to efekt długotrwałego ucisku na określone miejsce i jest reakcją obronną organizmu na tego rodzaju nacisk. Odciski w centralnej części posiadają rdzeń, zwany też korzeniem, który w wyniku ucisku powoduje bolesność. Najczęstszymi miejscami, gdzie się pojawiają, są palce i podeszwy stóp. Zwykle przyczyną powstawania takich zmian jest niedopasowane obuwie, ale mogą pojawić się także u osób z stwierdzoną deformacją stóp, np. u pacjentów, którzy cierpią przez ostrogi kostne. Pojawieniu odcisków sprzyjają choroby, np. cukrzyca, otyłość czy zaburzenia tarczycy.
Odciski to żółto-białe zmiany w kształcie kopuły, ze średnicą od 1 mm do nawet 20 mm. Bardzo często mylone są z modzelami. Te w przeciwieństwie do nagniotków nie sprawiają bólu. Nieleczony odcisk rozrasta się, a jego korzeń wrasta coraz mocniej w skórę, powodując podrażnienie nerwów i w konsekwencji ból np. podczas chodzenia.
Podolodzy, aby usunąć odciski, stosują różne metody. Począwszy od ścierania mechanicznego, usunięcia chirurgicznego, aż po preparaty keratolityczne czy kriodestrukcję.

Zobacz również:

Kto powinien zwrócić się po pomoc do podologa?

Wielu z nas próbuje najpierw na własną rękę pozbyć się odcisków. Tymczasem może to być ryzykowne przedsięwzięcie, zwłaszcza dla tych osób, które cierpią na zaburzenia krążenia czy z powodu cukrzycy.

W takich przypadkach nawet z pozoru niewielka ranka może być powodem powstania kolejnych zmian na nogach i owrzodzeń. W skrajnych przypadkach, np. u cukrzyków, nawet niewielka rana może w konsekwencji doprowadzić do konieczności amputacji kończyny.
Dlatego zanim podejmiemy próbę samodzielnego wycięcia odcisku, skonsultujmy się z podologiem lub lekarzem. Taki specjalista doradzi sposób działania, określi głębokość umiejscowienia odcisku, a także samodzielnie usunie zmianę na naszej stopie.

Usunięcie odcisków przez podologa – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do usunięcia odcisków są infekcje różnego typu infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Najpierw należy wyleczyć tego rodzaju dolegliwości, by móc myśleć o usuwaniu odcisków. Innymi przeciwwskazaniami są niewyrównana cukrzyca czy też pojawiające się zaburzenia krzepnięcia.
Oczywiście, ostateczną decyzję w kwestii przeprowadzenia zabiegu usunięcia odcisku podejmuje specjalista, który biorąc pod uwagę swoją wiedzę i indywidualny przypadek każdego pacjenta, dostosowuje terapię mającą na celu poprawę jego stanu zdrowia.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem usunięcia odcisków?

Nim pojawisz się na zabiegu, podczas którego pozbędziesz się niekomfortowej zmiany skórnej, warto wcześniej ustalić z podologiem, jak powinieneś przygotować się do jej usunięcia. Zrezygnuj z uprzednio czynionych samodzielnych prób usuwania nagniotka np. jego wycinania. Takie działanie może ostatecznie doprowadzić do skaleczenia i pojawienia się trudno gojącej się rany. Nie używaj również na własną rękę żadnych preparatów czy plastrów, które mają na celu zmiękczyć naskórek. Odstaw także domowe sposoby takie jak cebula czy czosnek albo cytryna nakładane na odcisk.
Gdy nadejdzie czas zabiegu, podolog bez trudu poradzi sobie ze zmiękczeniem naskórka. Nie musisz go w tym wyręczać.

Jak podolog usuwa odciski?

Usunięcie odcisków przez podologa nie jest bolesne. Nie wiąże się również z jakimikolwiek późniejszymi nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dobrze wykonany zabieg przez doświadczonego podologa z zastosowaniem sprawdzonych preparatów, np. tych od kerpro.pl, nie powinien wywołać żadnych skutków ubocznych.
Pierwszym etapem zabiegu jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Podolog również dokładnie ogląda zmianę na stopie i proponuje wdrożenie odpowiedniej metody usunięcia odcisków. Specjalista, nim przejdzie do właściwej czynności usuwania odcisku, musi zdezynfekować stopę oraz swoje narzędzia. Preparaty, które nakłada, mają również działanie zmiękczające. Ułatwi to usunięcie nagniotka w trakcie zabiegu.

Następnie podolog obcina za pomocą skalpela wierzchnią warstwę odcisku. Potem sięga po dłuto, by wydobyć cały odcisk wraz z korzeniem. Jest to niezbędne działanie, które zapobiegnie odrastaniu nagniotka. Niedokładnie usunięty trzon odcisku może być przyczyną ponownego pojawienia się odcisku. Dlatego należy pozbyć się go bardzo starannie. Po wydobyciu odcisku podolog przystępuje do opracowania ubytku po odcisku. W tym celu stosuje odpowiednio dobrane frezy podologiczne, zwykle w kształcie kulki. W ostatnim etapie opatruje ranę. Oprócz opatrunku nakłada także preparat, który ma za zadanie zdezynfekować uszkodzoną skórę oraz przyspieszyć proces jej regeneracji. Musi również założyć odciążenie.

Jak dbać o ranę po usunięciu odcisków?

Usunięcie odcisków przez podologa wiąże się nie tylko z pojawieniem na wizycie, ale również z przestrzeganiem zaleceń specjalisty. Zwykle przez około 2-3 dni po zabiegu pacjent powinien nosić opatrunek odciążeniowy. Niezbędna jest także pielęgnacja stóp kremami nawilżającymi i zmiękczającymi. Osoba po usunięciu odcisku musi dbać o to, by nosić wygodne, dopasowane obuwie, aby zapobiegać pojawianiu się tego rodzaju zmian w przyszłości.

Jeżeli odcisk był spowodowany deformacją stopy, niezbędne będzie również zastosowanie odpowiednich wkładek ortopedycznych. Pomogą one zachować zdrowie stóp i mogą uchronić przed powstaniem odcisków w przyszłości. Niektórzy podolodzy w ramach profilaktyki zalecają również rezygnację ze skarpetek wykonanych ze sztucznych materiałów na rzecz tych bawełnianych.
Warto również regularnie uczęszczać na pedicure leczniczy lub pedicure kosmetyczny. Każdy z tych zabiegów pozwoli zadbać o stan stóp i paznokci.

Usunięcie odcisków – na ile wizyt się przygotować?

Liczba wizyt u podologa jest uzależniona od wielu czynników m.in. wielkości odciska czy szybkości jego gojenia. Standardowo jednak wystarczą od 2 do 4 spotkań z podologiem, by pożegnać problem związany z odciskiem. Pierwsza wizyta ma na celu usunięcie odcisku, wycięcie go wraz z korzeniem oraz odpowiednie zabezpieczenie.

Zwykle jeden zabieg jest wystarczający, by pozbyć się nagniotka. Jednakże w przypadku większych zmian konieczne mogą okazać się dwie wizyty, na których nagniotek będzie usuwany. Takie sytuacje występują jednak dosyć rzadko. Zwykle już podczas jednej wizyty specjalista jest w stanie usunąć całą zmianę.
Kolejne wizyty mają charakter kontrolny. Podolog ma wówczas okazję sprawdzić, czy rana dobrze się goi, zmienić opatrunek, jak również wykonać frezowanie stopy, gdy miejsce po odcisku się wygoi. Takie wizyty mają więc na celu przywrócenie dobrostanu Twoim stopom.

Należy pamiętać, że zabieg usunięcia odcisków nie chroni przed pojawieniem się ich w przyszłości. Dlatego po pierwsze należy liczyć się z możliwością ponownego pojawienia się nagniotków. Czas odtworzenia się odcisków jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji każdej osoby, jak również zależy od tego, czy pacjent stosuje odpowiednią profilaktykę zgodnie z zaleceniami.

Codzienna pielęgnacja stóp, wygodne obuwie, bawełniane skarpetki, wyleczenie deformacji stopy i stosowanie kremów złuszczających oraz nawilżających ze sprawdzonych źródeł mogą skutecznie zminimalizować ryzyko pojawienia się kolejnego odcisku. Jeśli jednak zmiana i tak się pojawi, warto działać jak najszybciej, by ustrzec się przed koniecznością usuwania rozległych odcisków podczas kilku wizyt. Im mniejszy odcisk, tym szybszy proces zdrowienia i rekonwalescencji. Biorąc pod uwagę fakt, że podolog jest w stanie szybko i bezboleśnie usunąć podobną zmianę, nie ma większego sensu samodzielne zmaganie się z nią. Może to nam przynieść wiele cierpienia i wywołać dolegliwości, które mogą stać się dla nas bardzo uciążliwe.
Jedynie precyzja podologa, który dokładnie usunie trzon odcisku, gwarantuje nam trwałe efekty.

You may also like...