Fotowoltaika ile można zaoszczędzić. Każda inwestycja, jaką w życiu przeprowadzamy, jest kalkulowana tak, aby przyniosła nam określony zysk, bądź określoną oszczędność. W zasadzie, jeżeli podchodzimy do tego tematu w ten sposób, to jest to, można by powiedzieć jedno i to samo. Podobnie ma sprawa się z instalacją zestawów fotowoltaicznych. Bardzo wiele osób, które zastanawia się nad instalowaniem paneli solarnych, chciałoby wiedzieć, ile zaoszczędzi dzięki temu, że zainwestuje w panele słoneczne. Omówmy sobie zagadnienie instalacji fotowoltaicznych, z punktu widzenia ekonomii.
Czy panele fotowoltaiczne się opłacają?
Ostatnie kilka lat jest naszym kraju, można by powiedzieć fotowoltaiczną rewolucją. Instalacja fotowoltaiczna z opcji bardzo drogiej, w zasadzie mało opłacalnej i można by powiedzieć czegoś, co było traktowane bardziej jako fanaberia dla osób bogatych i będących ekologicznymi, stały się czymś, w co w zasadzie warto inwestować. Zestaw fotowoltaiczny jako rzecz, która jest dostępna dla większości osób, a przede wszystkim w dłuższej perspektywie czasu, przyniesie nam określone oszczędności.
Stało się tak między innymi z dwóch powodów. Po pierwsze zmieniono zasady, na jakich możemy korzystać z paneli fotowoltaicznych. Produkując energię w panelach fotowoltaicznych, możemy oddawać energię do sieci ogólnej, a jednocześnie wtedy, kiedy brakuje nam mocy, możemy tę energię z sieci pobierać, mniej więcej za darmo (w rzeczywistości 80% tego, co do sieci oddaliśmy, jest dla nas darmowe). Jest to naprawdę bardzo istotna zmiana, ponieważ zanim wprowadzono różnego rodzaju regulacje prawne, to jeżeli ktoś instalował na swoim domu jakąkolwiek instalacje (chodzi nie tylko o fotowoltaikę), to nie mógł być podłączony z siecią ogólną.
Gdyby się podłączył z siecią ogólną, to jego instalacja traktowana była jako elektrownia, a jako elektrownia podlega zupełnie innym regulacjom. W ogólnym rozrachunku nie opłacało się to, ponieważ, aby korzystać z nadwyżek energetycznych, musieliśmy inwestować w kosztowne baterie, w których magazynowana była energia. Jest to pierwsza zasadnicza zmiana, która zaszła w polskiej fotowoltaice.
Druga zmiana to cena. Przede wszystkim musimy tutaj zwrócić uwagę na dwa fakty. Pierwszy to wspomniany już wcześniej brak baterii. Nie musimy po prostu mieć baterii do tego, aby czerpać z nadwyżek energetycznych. Druga sprawa to taka, że popularność paneli fotowoltaicznych sprawił, że po prostu cena ich zakupu oraz instalacji, poszła w dół. Pojawiło się też wiele firm, które konkurują ze sobą o klienta. Są to oczywiście bardzo pozytywne aspekty.
Ile zaoszczędzimy na instalacji fotowoltaicznej?
Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile zaoszczędzimy na instalacji fotowoltaicznej? Możemy tutaj poczynić różnego rodzaju przybliżenia bądź prognozy. Jeżeli oczywiście nasza instalacja fotowoltaiczna będzie fachowo zainstalowana i będzie przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb energetycznych, to zaoszczędzimy tyle, ile normalnie w ciągu roku płacimy za energię elektryczną. W idealnym rozrachunku nie zapłacimy ani złotówki za energię pobieraną z sieci elektrycznej. Oczywiście ogniwa fotowoltaiczne pracują różnie, w zależności od warunków pogodowych, więc mogą się zdarzyć takie lata, kiedy jednak przyjdzie nam coś zapłacić za energię. Szacuje się, że rachunki średnio spadają o około 90%.
Oczywiście musimy również założyć, że panele fotowoltaiczne nie zainstalują się na naszym dachu same i pociągną pewne koszty inwestycyjne. W przypadku przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaicznej będzie się mieścił w przedziale 25 000 do 30 000 zł. Jeżeli założymy, że średnio płacimy około 4000 zł rocznie za prąd elektryczny, to cała instalacja zwróci się nam w mniej niż 10 lat.
Trzeba również założyć, że instalacja taka pracuje przez około 25 lat, więc kolejne lata jej pracy, są to już realne oszczędności netto, które możemy odłożyć sobie do kieszeni i na przykład tych pieniędzy, sfinansować sobie wymianę paneli wtedy, kiedy te poprzednie będą zużyte. Czyli niejako sami sobie finansujemy budowę kolejnej instalacji fotowoltaicznej.
Czynniki niepewności
Opowiemy sobie teraz o tym, co nazwaliśmy tutaj czynnikami niepewności. W szczególności skupimy się na dwóch takich czynnikach, ponieważ są one dość istotne. Pierwszą sprawą jest koszt energii elektrycznej, a w zasadzie to, jak się będzie on kształtował w perspektywie kilku lub kilkunastu następnych lat. Kiedy wykonujemy wszelkiego rodzaju wyliczenia, opieramy je na aktualnych cenach energii. Najprawdopodobniej cena energii będzie z roku na rok coraz większa, więc możemy założyć, że zwrot inwestycyjny paneli fotowoltaicznych montowanych teraz, będzie krótszy niż wykonywane obecnie wyliczenia.
Drugą jednak stroną tego medalu jest kwestia tego, że panele fotowoltaiczne wraz z czasem, jaki pracują, produkują coraz mniej energii elektrycznej. Zakłada się, że panel uważa się za zużyty wtedy, kiedy produkuje 50% tego, co produkował jako nowy panel. Czas ten określono na około 25 lat, jednak w zależności od rodzaju paneli, rodzaju ogniw fotowoltaicznych itd. tempo zużycia tych paneli może być różne.