Budownictwo

Ile kosztuje blacha trapezowa ocynkowana?

Ile kosztuje blacha trapezowa ocynkowana

Ile kosztuje blacha trapezowa ocynkowana? Blacha trapezowa jest to materiał, który jest dość powszechnie wykorzystywany. Najczęściej zastosowanie znajduje w roli pokrycia dachowego budynków gospodarskich oraz przemysłowych, stanowi element budowlany ścian warsztatowych oraz garażowych, nierzadko dachy domów jednorodzinnych również są pokrywane blachą trapezową. Zawsze wtedy kiedy chcemy wykorzystywać blachę trapezową będziemy chcieli oszacować wstępnie koszty, jakie jej zastosowanie pociągnie ze sobą. Cena za blachę trapezową zależy oczywiście od kilku czynników. Zaraz sobie opowiemy o tym, ile może kosztować blacha trapezowa oraz co wpływa na jej cenę.

Co to jest blacha trapezowa?

Ile kosztuje blacha trapezowa ocynkowanaZanim opowiemy sobie o tym, co wpływa na cenę blachy trapezowej i jaki może być jej faktyczny koszt, musimy wyjaśnić co to jest w ogóle blacha trapezowa. Wiele osób może słyszało o tym materiale, wie o tym, do czego można ją zastosować, ale niekoniecznie faktycznie wie jak ona wygląda oraz do czego może służyć. Blacha trapezowa jest to blacha, czyli stalowe arkusze, które są sprzedawane w sprzedaży detalicznej. Kiedyś blacha trapezowa występowała tylko w odmianie stalowej, ale obecnie możemy również spotkać blachę aluminiową. Blachy aluminiowe ze względu na swoją cenę są jednak sporo rzadziej stosowane niż ocynkowane blachy trapezowe stalowe.

Arkusze blachy stalowej ocynkowanej są sprzedawane w bardzo różnych rozmiarach. Największe dochodzą do nawet  dwudziestu metrów kwadratowych powierzchni, natomiast najmniejsze są to arkusze o powierzchni jednej czwartej metra kwadratowego. Można dzięki temu dobrać sobie blachy w takim rozmiarze, który jest dla nas najbardziej korzystny. Najważniejsze dwie cechy blachy trapezowej ocynkowanej to kwestie posiadania trapezowego przetłoczenia oraz poddania stali procesowi cynkowania, który zabezpiecza stal przed korozją. Cynkowanie sprawia, że powierzchnia blachy pokrywa się cieniutką warstwą skorodowanego cynku, czyli tlenku cynku. Warstwa ta choć jest produktem korozji, odcina warstwy poniżej od tlenu i uniemożliwia dalszą korozję. Dopóki nie nastąpi wyraźne uszkodzenie warstwy zewnętrznej, stal jest doskonale chroniona przed korozją.

Trapezowe przetłoczenie jest najbardziej charakterystyczną cechą blachy trapezowej, a przynajmniej z punktu widzenia wizualnego. Przetłoczenie to jest to wytłoczona blacha, która sprawia że blacha trapezowa ma dwie cechy. Pierwsza to taka, która sprawia, że dwa położone na siebie „na zakładkę” arkusze blachy dobrze na siebie zachodzą, co zdecydowanie ułatwia układanie. Druga sprawa związana z trapezowym przetłoczeniem jest to taka właściwość, że przetłoczenie powoduje powstanie w blasze „korytek”. Korytka te powodują, że to właśnie nimi woda spływa z dachu, co sprawia, że woda jest sprawniej usuwana z dachu.

Co ma wpływ na cenę blachy trapezowej?

Wydawałoby się, że blacha ocynkowana będzie mieć stałą cenę. Jednak tak nie jest. Zwróćmy również uwagę na to, że na rynku dostaniemy obecnie blachę trapezową nieocynkowaną, jednak zakup taki wydaje się nieopłacalny, głównie z tego powodu, że taką blachę będziemy musieli zabezpieczyć przed korozją. Najczęściej w naszym zakresie jest malowanie takiej blachy, jednak cena farby oraz ilość pracy jaką trzeba wykonać, najczęściej sprawia, że taka blacha nie jest opłacalna w zakupie. Wracając jednak do meritum.

Cena blachy trapezowej nie jest stała. Zależy ona  oczywiście od tego ile mamy na rynku materiału, jakie jest duże na niego zapotrzebowanie oraz od ceny surowca na rynkach światowych. Te zmienne determinują cenę stali, ale nie tylko. Kiedy szukamy stali, powinniśmy zwrócić uwagę na to, że stal taka ma swoje pewne parametry i jeśli nie zwrócimy na nie uwagi, to możemy kupić stal, która jest teoretycznie tańsza, ale faktycznie okaże się że jest droższa. Pierwszy parametr na jaki powinniśmy zwrócić uwagę to grubość blachy.

Ile kosztuje blacha trapezowa ocynkowana?

 Mamy taki przykład. Dwie blachy o teoretycznie takich samych właściwościach. Blachy trapezowe T18 ocynkowane. Jedna kosztuje dwadzieścia pięć złotych za metr kwadratowy, natomiast druga kosztuje trzydzieści pięć. Instynktownie wybierzemy tę pierwszą. Musimy jednak spojrzeć do specyfikacji, ponieważ tańsza ma grubość 0,5 mm, natomiast droższa 0,7mm. Niby niewiele, ale jak by się temu przyjrzeć, to te blachy są w tej samej cenie, ponieważ ilość materiału użytego w grubszej blasze jest większa o 40%, podobnie jak cena. Grubsza blacha jednak gwarantuje lepszą jakość i zabezpieczenie. Kolejna sprawa dotyczy porównywania blach różnych producentów. Stosują oni bowiem różne miary szerokości blachy.

Jedni stosują miarę szerokości całkowitej, a inni użytecznej. Te dwie szerokości nie są równoważne i należy mieć to na uwadze. Szerokość użyteczna jest wartością zawsze mniejszą i jej porównywanie z wartością całkowitą jest bez sensu. Warto dodać, że szerokość użyteczna zawsze powinna być przez nas zawsze brana do obliczeń zapotrzebowania. Ogólnie rzecz ujmując blacha trapezowa ocynkowana  kosztuje w okolicach dwudziestu pięciu złotych za metr kwadratowy blachy o grubości 0,5mm oraz trzydziestu pięciu złotych za blachę o grubości 0,7mm.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański

You may also like...