Jak usunąć plamy z wykładziny dywanowej? Wykładziny obiektowe to znakomite wykończenie biur i pomieszczeń przemysłowych – są trwałe i łatwe do położenia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy się zabrudzą.
Jak dbać o wykładzinę?
Jak powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, a w tym przypadku – czyścić. Tak więc przede wszystkim musimy skupić się na tym, by odpowiednio pielęgnować wykładzinę, a wówczas czyszczenie nie będzie wielkim problemem. Rzecz zaczyna się już na etapie układania wykładziny na podłogę. Konieczne są tu nie tylko odpowiednie membrany, ale i prawidłowe położenie kleju, tak by wykładzina przylegała w całości i była ułożona równo. Dobrze położoną wykładzinę czyści się dużo łatwiej niż taką, pod którą znajdują się liczne wybrzuszenia, a brzegi przycięte są nierówno i postrzępione. Wykładziny dywanowe obiektowe zazwyczaj dostępne są w dużych, kwadratowych płachtach, co znacząco ułatwia nam zadanie.
Jak dbać o wykładziny później? Przede wszystkim nie należy czekać, aż wykładzina przejdzie brudem. Co jakiś czas należy ją odkurzyć, a optymalnie również wyprać. Zadbana w ten sposób wykładzina będzie po prostu łatwiejsza w czyszczeniu.
Jakie zabrudzenia spotykamy na wykładzinach?
Wykładziny na podłogę narażone są na takie same zabrudzenia jak każda inna powierzchnia. Do podstawowych problemów oczywiście należą zabrudzenia takie jak błoto wniesione na butach, rozlane napoje, rozsypana żywność. Tego typu zabrudzenia bez trudu usuniemy tradycyjnymi sposobami – przy pomocy odkurzacza, łagodnego detergentu i szczotki do szorowania.
Inaczej ma się sprawa w przypadku gdy wykładziny obiektowe kładzione są w większych halach przemysłowych. Tam mamy do czynienia często już nie tylko z zabłoconymi butami, ale także maszynami. Wykładzina może również ulegać zabrudzeniom, gdy rozleją się jakieś środki używane do pracy. Wówczas powstać mogą trudnej do usunięcia plamy. Jeśli spodziewamy się takich sytuacji, najlepiej jest zainwestować w wykładziny nie dywanowe, ale w wykładziny obiektowe pcv, z których dużo łatwiej jest usunąć silne zabrudzenia.
Najtrudniejsze do usunięcia są natomiast plamy powstałe przy wszelkich pracach remontowych. Malowanie ścian, wymiana okien, termoizolacja dachów – w trakcie tych czynności powstać mogą plamy z substancji, które trzeba będzie najpierw usunąć, żeby móc dostać się do wykładziny i ją wyczyścić. W skrajnych wypadkach może zaistnieć konieczność usunięcia części wykładziny i wymianę danego fragmentu na nowy. Z tego względu dobrze jest zawsze zakupić więcej wykładziny niż potrzebujemy i przechowywać kilka zapasowych metrów kwadratowych na taką ewentualność.
Jak usunąć plany z wykładziny dywanowej?
Zanim zabierzemy się do usuwania plam z wykładziny na podłogę, to przede wszystkim musimy ustalić jak plama powstała. To właśnie od tego zależy jakiego środka będziemy używać do jej usunięcia. Każdy z dostępnych sposobów działa na inny rodzaj zabrudzeń, w tym na najgorsze z nich – plamy z tłuszczu i plamy z gumy.
Jak usunąć tłuste plamy?
Jednym z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń są plamy powstałe z tłustych substancji. Logika podpowiada, że usunąć je będzie można za pomocą zwykłego detergentu na bazie sls – czyli na przykład płynu do mycia naczyń lub mocnego mydła. W przypadku mniej uciążliwych plam faktycznie może się to sprawdzić. Cząsteczki slsów oblepiają atomy tłuszczu i sprawiają, że przy użyciu wody łatwo jest je usunąć z zabrudzonej powierzchni. To dlatego mydło tak łatwo usuwa sebum z naszej skóry, a płyn do mycia naczyń – olej z patelni. Jednak w przypadku rozlanych na wykładziny obiektowe olejów lub smarów sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.
Z pomocą przyjdzie nam alkohol. Chodzi tutaj o alkohole o dużym stężeniu – jak na przykład spirytus medyczny. Jeśli obawiamy się, że nie poradzi sobie z plamą, możemy dodać do niego odrobinę soli. Na szklankę roztworu, jej jedną czwartą wysokości stanowić powinna sól kuchenna. Roztwór należy dokładnie wymieszać, a następnie wyszorować przy jego pomocy tłustą plamę. Po wyschnięciu czyszczonego miejsca bez problemu usuniemy brud przy pomocy zmiotki lub odkurzacza.
Zobacz również:
Jak usunąć plamy z gumy?
W domach i biurach na wykładziny na podłogę trafić może czasem najzwyklejsza guma do żucia, zaś wykładziny obiektowe podatne są na zabrudzenia wskutek wdeptania w nie różnych ciągnących się substancji, takich jak żywice czy kauczuk. Najważniejsze to pamiętać, by takich plam nie szorować. Nic w ten sposób nie uzyskamy, a tylko wetrzemy zabrudzenia głębiej w wykładzinę. Detergenty często nic tu także nie dadzą. Jaki jest więc sposób na usunięcie gumy z wykładziny? Bardzo prosty – zamrozić ją.
Możemy użyć zarówno lodu z domowej czy też firmowej zamrażarki, jak i kupić lód w markecie. Jego ilość zależy od tego z jak dużą plamą mamy do czynienia. Kostki lodu powinny przykryć całą jej powierzchnię. Lód bardzo szybko odda temperaturę gumie, która momentalnie twardnieje i zacznie się kruszyć. Już po kilku minutach możemy usunąć kostki lodu, a powstałą ze stwardniałej gumy skorupę rozkruszyć i zamieść lub odkurzyć.